Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-03-05 21:39:23

Chrzest drugiego holownika dla MW RP

     We wtorek, 5 marca 2019 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbyła się uroczystość chrztu holownika H-1 budowanego dla Marynarki Wojennej RP. Matką Chrzestną jednostki została pani Monika Małyszko, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 17 w Gdyni. W uroczystości udział wzięło wielu znakomitych gości, a jej szczególną oprawę uświetnił udział Orkiestry Marynarki Wojennej RP. Zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym, Dziekan MW ksiądz kmdr Zbigniew Rećko dokonał poświęcenia jednostki, a następnie Matka Chrzestna rozbiła o burtę symboliczną butelkę szampana.

H-1 Gniewko fot. RSB

  Holownik H-1, który podczas uroczystości otrzymał imię „Gniewko” jest drugą jednostką typu B 860 budowaną w stoczni Remontowa Shipbuilding dla Marynarki Wojennej RP na mocy kontraktu podpisanego w czerwcu 2017 roku. Cięcie pierwszych blach pod jego budowę nastąpiło 16 marca 2018 roku, a położenie stępki – po dwóch miesiącach  - 16 maja 2018 r. Po zakończeniu budowy holownik „Gniewko” trafi do 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

  Holowniki typu B 860 będą przeznaczone zarówno do wykonywania zadań wsparcia logistycznego na morzu i w portach, jak również do działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparciem akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń oraz podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych.

  Klasa lodowa holowników pozwoli na ich eksploatację w ciężkich warunkach lodowych w asyście lodołamaczy. Jednostki posiadać będą możliwość transportu na pokładzie otwartym ładunków drobnicowych o łącznej masie do 4,0 t. Do prac holowniczych jednostka jest wyposażona w windy holownicze o uciągu do 35 t.

Remontowa Shipbuilding
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec szturmowy Bell AH-1 Cobra jest z pewnością jedną z najsłynniejszych, o ile nie najsłynniejszą, prowizorek w historii lotnictwa wojskoweg...

więcej polecanych artykułów