Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-05-21 08:13:49

Nowa procedura zakupu radarów Bystra

     Inspektorat Uzbrojenia w dniu 22 marca br. wysłał zaproszenie do negocjacji warunków umowy na dostawy dla Sił Zbrojnych RP „Zdolnych do przerzutu stacji radiolokacyjnych (ZDPSR) kr. Bystra”. Zaproszenie skierowane zostało do podmiotu polskiego przemysłu zbrojeniowego - zapewne do spółki PIT-RADWAR S.A. lub Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Tym samym, formalnie zainicjowane zostało nowe postępowanie na zakup tego typu radarów. Poprzednie, które rozpoczęto 4 października 2018 roku już po kilku dniach, tj. 29 października 2018 roku zostało unieważnione z powodu niespełnieniem warunków udziału przez PIT-RADWAR S.A. Był to jedyny podmiot który zgłosił się do udziału w przetargu.

Bystra-fot.MON

  O ile przedmiot zamówienia nie uległ zmianie (co wydaje się prawdopodobne) umowa będzie dotyczyła dostawy 19 kompletów ZDPSR Bystra, w tym 3 w ramach opcji oraz 5 pakietów logistycznych i szkoleniowych, w tym jednego z wykorzystaniem prawa opcji. Jej podpisania można spodziewać się jeszcze w tym roku. 

  O szczegółowym zakresie unieważnionego przetargu i charakterystyce stacji Bystra można przeczytać TUTAJ. Nowe postępowanie nie jest już prowadzone w trybie konkurencyjnym, ale w trybie negocjacji z jednym Wykonawcą. Wynika to ze zmiany oceny występowania Podstawowego Interesu Bezpieczeństwa Państwa (PIBP). Decyzję o zmianie trybu zakupu w naszej opinii należy ocenić pozytywnie, bowiem to spółka PIT-RADAWAR S.A. opracowała radar Bysta w ramach pracy rozowojowej i trudno sobie wyobrazić, aby jej producentem miał zostać inny podmiot. Szkoda jedynie prawie 6 miesięcy jakie stracono na konieczność dokonania ponownej oceny PIBP i zmiany procedury zamówienia.

  Nowe postępowanie potwierdza, że pozyskanie radarów Bystra znalazło się w zakresie Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2026.

(TD)

Fot. MON.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Gdy w armiach potencjalnego przeciwnika - NATO, w latach 80-tych XX wieku rozpoznanie ogólnowojskowe realizowano poprzez kołowe czy to gąsienicowe ...

więcej polecanych artykułów