Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-06-13 07:02:47

Deklaracja wzmocnienia wojskowej obecności USA w Polsce

     Przebywający z kilkudniową wizytą w Stanach Zjednoczonych Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się 12 czerwca br. w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trumpem. W trakcie uroczystości głowy państw podpisały deklarację o zacieśnieniu współpracy obronnej.

Wyjątkowym i wyróżniającym pobyt polskiej głowy państwa w Białym Domu był przelot nad Waszyngtonem pary samolotów F-35B z VMFAT-501 USMC. Temat działań strony polskich związanych z zakupem 32 maszyn F-35A był także podnoszony przez amerykańskiego gospodarza. fot. f35.com

 Deklaracja, a w przyszłości umowa, stanowić ma efekt działań dyplomatycznych strony polskiej z ostatnich lat związanych ze wzmocnieniem polsko-amerykańskich więzi wojskowych, w tym głównie zwiększeniem obecności i statusu wojsk amerykańskich przebywających w naszym kraju.

  Wspólny dokument zawiera kilka konkretnych przedsięwzięć przewidzianych do realizacji w najbliższej przyszłości.

  • Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4500 rotujących się członków personelu wojskowego. Ta trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy i będzie.

  • Polska planuje zapewnić i utrzymywać wspólnie uzgodnioną infrastrukturę przeznaczoną dla wstępnego pakietu dodatkowych projektów, bez kosztów dla Stanów Zjednoczonych i z uwzględnieniem planowanego poziomu jej wykorzystania przez Siły Zbrojne USA. Polska planuje również zapewnić dodatkowe wsparcie Siłom Zbrojnym USA, wykraczające poza obowiązujący w NATO standard wsparcia przez państwo-gospodarza.

  Do projektów dodatkowych, przewidzianych do wdrożenia w ramach przyszłego porozumienia z kolei zaliczono:

  • Utworzenie Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA w Polsce.

  • Utworzenie i wspólne wykorzystywanie przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych i Siły Zbrojne RP Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim oraz docelowo w kilku innych lokalizacjach w Polsce. Stany Zjednoczone zamierzają kontynuować wsparcie dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w utworzeniu CSB przez zapewnienie obecności amerykańskich doradców.

  • Utworzenie w Polsce eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 USAF, przeznaczonych do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych. Stany Zjednoczone zamierzają udostępniać Polsce, stosownie do okoliczności, informacje uzyskane w wyniku działań tej eskadry w celu wspierania naszych założeń obronnych.

  • Utworzenie bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej w celu wspierania przemieszczenia się wojsk dla odbycia ćwiczeń lub na wypadek kryzysu.

  • Utworzenie grupy wsparcia na teatrze w celu zabezpieczenia obecnych i przyszłych Sił Zbrojnych USA w Polsce.

  • Utworzenie w Polsce zdolności sił specjalnych USA w celu wsparcia operacji powietrznych, lądowych i morskich.

  • Utworzenie infrastruktury wspierającej obecność w Polsce pancernej brygadowej grupy bojowej, lotniczej brygady bojowej oraz batalionu wsparcia logistycznego.

 Deklaracja zawiera także adnotację, że oba państwa dążyć będą do zawarcia międzynarodowych umów oraz innych uzgodnień, niezbędnych do realizacji zwiększonej współpracy obronnej, Polska i Stany Zjednoczone będą także odbywały regularne konsultacje w celu omówienia i planowania potencjalnych zmian stanu obecności sił oraz odpowiednich wymagań infrastrukturalnych dla Sił Zbrojnych USA rozmieszczonych w Polsce.

Pełny tekst polsko-amerykańskiej deklaracji o zwiększeniu współpracy wojskowej.

(Red.)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

W 1986 roku w USA zainicjowano program Tri-Service Standoff Attack Missile (TSSAM), który miał doprowadzić do opracowania rodziny modułowych pocisk...

więcej polecanych artykułów