Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-07-07 09:37:22

Głowice WESCAM MX-8 dla BSP Orlik?

     Podczas paryskich pokazów lotniczych Le Bourget 16 czerwca br. firma L3 Technologies poinformowała, że na potrzeby Sił Zbrojnych RP zostanie pozyskanych 47 szt. głowic optoelektronicznych WESCAM MX-8, które mają zostać zainstalowane na bezzałogowych systemach powietrznych (BSP) PGZ-19R Orlik (w informacji L3 Technologies podano starszą nazwę tej platformy tj. E-310). Nie podano przy tym wartości kontraktu, ani kto jest jego stroną, czy bezpośrednio MON czy Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. będąca producentem PGZ-19R. Wiadomo natomiast, że pośrednikiem jest polska spółka Drabpol Sp. jawna P. Drabczyński i Wspólnik z Mykanowa koło Częstochowy, która od marca 2013 roku jest oficjalnym reprezentantem na rynku polskim firmy L3 Wescam.

PGZ-19R z MX-8 Fot-L3 Wescam

BSP PGZ-19R Orlik z głowicą optoelektroniczną WESCAM MX-8. Grafika L3 Wescam.

  Kontrakt o wartości 789,7 mln PLN brutto na dostawę 8 zestawów BSP PGZ-19R klasy taktycznej krótkiego zasięgu kryptonim Orlik w latach 2021-2023, został zawarty 30 listopada 2018 roku pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum w skład którego weszła Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. oraz podległe jej spółki Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A. z Bydgoszczy (lider wykonawczy konsorcjum) oraz PIT-RADWAR S.A. z Warszawy. Umowa zawierała także prawo opcji na zakup 4 kolejnych zestawów z dostawami planowanymi w latach 2023-2026. W skład każdego zestawu ma wejść 5 platform powietrznych, co daje łącznie 40 platform w zakresie zamówienia podstawowego i 20 kolejnych w ramach opcji. Zakup 47 szt. głowic optoelektronicznych MX-8 dotyczy zatem zamówienia podstawowego, prawdopodobnie z dodatkowymi 7 egzemplarzami przeznaczonymi do prób.

  Podczas podpisania kontraktu na zakup BSP PGZ-19R informowano jedynie, że platforma ta zostanie wyposażona w głowicę optoelektroniczną składającą się z: kamery dziennej, kamery na podczerwień, dalmierza laserowego LRF i również laserowego wskaźnika celu LTM, nie podając jednak kto ma być jej dostawcą.

WESCAM MX-8 fot. L3 Wescam

Głowica optoelektroniczna WESCAM MX-8. Fot. L3 Wescam.

  Producentem głowic optoelektronicznych WESCAM jest kanadyjska spółka L3 Wescam należąca do amerykańskiej firmy L3Harris Technologies, która powstała w czerwcu br. z połączenia L3 Technologies (dotychczasowego właściciela L3 Wescam) oraz firmy Harris Corporation, znanej głównie z produkcji systemów łączności.

  WESCAM MX-8 to najmniejsza z głowic optoelektronicznych będących w ofercie kanadyjskiego producenta. Jej waga wynosi 6,8 kg, wysokość 262,5 mm a średnica 211 mm. W głowicy mogą zostać zainstalowane jednocześnie 4 różnego rodzaju sensory. Pierwszy z nich to kamera termowizyjna pracująca w zakresie 3-5 µm, o rozdzielczości 640x480 pikseli i polu widzenia od 2,75 do 28,4 stopni. Drugi to kolorowa kamera z czujnikiem CMOS przystosowana do pracy przy słabym oświetleniu (Low-Light), oferująca rozdzielczość HD (1280x720 pikseli) i pole widzenia od 1,53 do 30,0 stopni. Dwa pozostałe sensory to dalmierz laserowy (Klasy I, bezpieczny dla oka) oraz laserowy podświetlacz celi. Głowica jest zintegrowana z modułem GPS, posiada funkcję automatycznego śledzenia i zoomu cyfrowego (2x i 4x) oraz mechanizm ograniczający drgania.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
„Wiatrówka” dla Merkawy Mk 4, czyli izraelski Aktywny System Ochrony  ASPRO-A Trophy

„Wiatrówka” dla Merkawy Mk 4, czyli izraelski Aktywny System Ochrony ASPRO-A Trophy

Mimo, że izraelski Aktywny System Ochrony (ASO) Trophy nie jest ani pierwszym seryjnie wprowadzonym do uzbrojenia tego typu systemem, ani też nie w...

więcej polecanych artykułów