Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-07-08 20:58:29

Drugi KMO Rak dla 15. Brygady Zmechanizowanej

     W dniu 8 lipca br. w Giżycku, w obecności Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka odbyła się uroczystość przekazania dla kompanii wsparcia, 1 batalionu zmechanizowanego, 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej (15. GBZ) szóstego (VI) Kompanijnego Modułu Ogniowego (KMO) 120 mm moździerzy samobieżnych Rak. Jest to już drugi KMO Rak przekazany 15. GBZ. Pierwszy brygada otrzymała w styczniu 2018 roku, a jego użytkownikiem jest kompania wsparcia 2 batalionu zmechanizowanego.

M120 Rak Fot. Maciej Nędzyński_CO MON

Do dzisiaj Siły Zbrojne RP otrzymały łącznie 48 szt. moździerzy samobieżnych M120 Rak. Fot. Maciej Nędzyński (CO MON).

  W skład VI KMO RAK wchodzi 8 egz. 120 mm moździerzy samobieżnych M120 Rak na podwoziu KTO Rosomak oraz 4 egz. Artyleryjskich Wozów Dowodzenia (AWD) również na podwoziu KTO Rosomak.

  Dostawy KMO RAK stanowią efekt realizacji umowy z dnia 28 kwietnia 2016 roku o wartości 968,3 mln PLN brutto zawartej pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum firm: Huta Stalowa Wola S.A. i Rosomak S.A. zgodnie z którą Wykonawca dostarczy do końca 2019 roku dla Sił Zbrojnych RP 8 KMO RAK. Dostawy ostatnich KMO RAK, VII i VIII zostały zaplanowane w III i IV kwartale tego roku.

  Dodatkowo do 15. GBZ wraz z wyżej wymienionymi elementami KMO, przekazany został Artyleryjski Wóz Remontu Uzbrojenia (AWRU) zabudowany na podwoziu Jelcz P662.D35.

  AWRU stanowią uzupełnienie kompanijnych modułów ogniowych RAK w obszarze wsparcia logistycznego pododdziałów w zakresie wykonywania diagnostyki oraz napraw sprzętu wojskowego w warunkach polowych. Konfiguracja KMO przewiduje dostawę po 1 egz. AWRU na każdy moduł.

  Dostawy AWRU stanowią efekt realizacji odrębnej umowy o wartości 53 mln PLN zawartej w dniu 28 grudnia 2017 roku pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Hutą Stalowa Wola S.A.

  Więcej o postępach realizacji programu KMO Rak pisaliśmy TUTAJ.

(Na podstawie informacji Inspektoratu Uzbrojenia)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Offset na śmigłowce AW101 – suplement

Offset na śmigłowce AW101 – suplement

W dniu 8 kwietnia br. sekretarz stanu w MON Marek Łapiński podpisał umowę offsetową o wartości 395,9 mln PLN związaną z postępowaniem na pozyskanie...

więcej polecanych artykułów