Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-07-19 21:58:39

Zakończenie projektu Tytan przesunięte na marzec 2020 roku

     Jednym z istotnych programów zawartych w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022 miało być opracowanie w ramach pracy rozwojowej „Zaawansowanego Indywidualnego Systemu Walki (ZISW) kr. Tytan. Umowę na jego realizację podpisano 26 czerwca 2014 roku. Początkowo zakładano, że finał prac nastąpi do końca 2017 roku. W wyniku zmiany wymagań cyberbezpieczeństwa oraz ochrony balistycznej hełmu doszło jednak do zawarcia w 2016 roku aneksu, który zmienił termin zakończenia projektu na koniec listopada 2019 roku. Jak poinformował redakcję Inspektorat Uzbrojenia termin ten „ze względów formalnych został zmieniony na koniec marca 2020 roku”. Do dzisiaj wykonane zostały prototypy wszystkich elementów systemu i trwają jego badania wstępne.

Tytan. Fot. PHO.

  Niezależnie od nadal trwającej pracy rozwojowej, 3 elementy systemu Tytan doczekały się już zamówień seryjnych. Mowa tu o: 5,56 mm karabinku standardowym (w układzie kolbowym) Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS) Grot C16 FB-M1, nożu-bagnecie wchodzącym w skład systemu MSBS oraz 9 mm pistolecie samopowtarzalnym VIS 100 (PR-15 Ragun). Umowę na dostawy karabinków wraz z nożami w liczbie do 53 tys. sztuk podpisano 5 września 2017 roku, a na dostawy blisko 20 tys. pistoletów VIS 100 w grudnia 2018 roku.

  Do chwili obecnej zakończono również badania kwalifikacyjne modułowego granatnika 40 mm (podwieszanego) wchodzącego w skład systemu MSBS. Zamówienie na ich dostawy seryjne spodziewane jest jeszcze w tym roku.

  Poza wymienionymi powyżej elementami podsystemu uzbrojenia, Tytan ma obejmować jeszcze wiele innych komponentów, w tym m.in.:

  • podsystem uzbrojenia: nowe wzory amunicji strzeleckiej i do granatnika, granaty ręczne;
  • podsystem C4I: indywidualny komputer (rdzeń podsystemu) z oprogramowaniem wsparcia dowodzenia i nawigacją inercyjną, radiostacja indywidualna, system zasilania;
  • podsystem obserwacji i rozpoznania: celowniki (termowizyjne, noktowizyjne, kolimatory), wyświetlacz nahełmowy, system kamer;
  • podsystem ochrony: kamizelki ochronne w różnych konfiguracjach, hełm, maska przeciwgazowa, ochronniki;
  • podsystem umundurowania: ubiór bojowy w nowym kamuflażu, odzież termoaktywna;
  • podsystem przenoszenia: zasobniki, dodatkowe oporządzenie.

  Program realizowany jest przez konsorcjum 13 polskich firm i ośrodków: PCO S.A. (lider konsorcjum), Polski Holding Obronny Sp. z o.o., PIT-RADWAR S.A., Fabryka Broni Łucznik-Radom sp. z o.o., Maskpol S.A., WB Electronics S.A., Mesko S.A., ZM Dezamet S.A., Radmor S.A., ZM Tarnów S.A, Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii.

  Po zakończeniu pracy rozwojowej planowano pozyskanie w pierwszej fazie 11,7 tys. kompletnych zestawów ZIWS Tytan jednak do tej pory nie ujawniono, czy w nowym Planie Modernizacji Technicznej SZ RP na lata 2017-2026 zapewniono środki na finansowanie tych dostaw.

(TD)

Fot. Polski Holding Obronny
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Pocisk przeciwokrętowy Exocet

Pocisk przeciwokrętowy Exocet

Francuski pocisk Exocet był jedną z pierwszych konstrukcji tego rodzaju skonstruowanych i wprowadzonych do produkcji na Zachodzie, choć palma pierw...

więcej polecanych artykułów