Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-07-23 20:58:41

Umowa wsparcia eksploatacji samolotów F-16

     W ostatnich tygodniach w mediach pojawiały się informacje o problemach związanych z utrzymaniem sprawności posiadanych przez Polskę samolotów wielozadaniowych F-16 Jastrząb. Z tego powodu zwróciliśmy się do Ministerstwa Obrony Narodowej z pytaniem, czy dla Jastrzębi zapewniony jest obecnie serwis producenta. Okazało się, że w październiku 2018 roku doszło do podpisania w trybie FMS (Foreign Military Sales) z rządem Stanów Zjednoczonych umowy LOA (Letter of Offer and Acceptance), na zapewnienie usługi wsparcia eksploatacji polskich F-16 na okres 5 lat, o czym do tej pory resort obrony nie informował publicznie. Wartość kontraktu wyniosła 115,3 mln USD brutto, czyli przy obecnym kursie dolara ok. 438,7 mln PLN. Harmonogram płatności obejmuje lata 2018-2022.

F-16 fot.TD

  Podpisana umowa jest rezultatem polskiego zapytania LoR (Letter of Request) z 2017 roku. W dniu 19 grudnia 2017 roku amerykańska agencja DSCA (Defense Security Cooperation Agency) poinformowała o udzieleniu przez Departament Stanu zgody na sprzedaż Polsce w trybie FMS usług związanych ze wsparciem i utrzymaniem polskich F-16. Maksymalny koszt tych usług został oszacowany wówczas na kwotę 200 mln USD.  Okazało się, że umowę LOA w tej sprawie zawarto dopiero 10 miesięcy później, w październiku 2018 roku.

  Zgodnie z informacją opublikowaną przez DSCA usługi miały obejmować: utrzymanie sprawności samolotów, remonty i modernizacje systemów pokładowych, wsparcie eksploatacji silników, dostawy części zapasowych i materiałów eksploatacyjnych, sprzęt niezbędny do prowadzenia prac serwisowych i testów, dostarczenie publikacji i dokumentacji technicznej, wsparcie techniczne rządu USA i dostawców, wsparcie techniczne i logistyczne oraz inne elementy związane z realizacją programu wsparcia.

(TD)

Fot. Tomasz Dmitruk/Dziennik Zbrojny.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Od Wisły do Narwi małymi krokami?

Od Wisły do Narwi małymi krokami?

Już ponad 2 lata upłynęły od chwili, kiedy szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę o wartości ponad 20 mld PLN brutto na dostawy do 2022 roku prz...

więcej polecanych artykułów