Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-08-02 18:46:42

Urządzenia kryptograficzne dla systemu IBCS

     Ostatnia umowa podpisana ze Stanami Zjednoczonymi na realizację I fazy programu Wisła dotyczy dostawy urządzeń kryptograficznych dla systemu IBCS/Patriot. Kontrakt został zawarty zgodnie z procedurą Foreign Military Sales (FMS) 22 lipca 2019 roku. Jego wartość wynosi ponad 432 tys. USD (ok. 1,64 mln PLN). Jak poinformował redakcję resort obrony, przedmiotem zamówienia jest 38 sztuk urządzeń KG-250x, które zgodnie z przyjętym harmonogramem mają zostać dostarczone w 2022 roku. Choć cena umowy w porównaniu do wartości całego programu Wisła nie jest wysoka, to zakupione urządzenia będą miały istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa danych przesyłanych poprzez sieć systemem dowodzenia IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System).

KG-250x fot. Viasat

Szyfrator sieciowy Viasat KG-250xFot. Viasat.

  W informacji otrzymanej z MON nie napisano o jakie dokładnie urządzenia chodzi, jednak z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że przedmiotem zamówienia są szyfratory sieciowe Viasat KG-250X Typu 1 certyfikowane przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego NSA (National Security Agency). Urządzenie KG-250x to w rzeczywistości niewielka czarna skrzynka, która do pracy wykorzystuje protokół HAIPE IS (High Assurance Internet Protocol Interoperability Specification) i posiada przepustowość 200 Mbps. Z innych parametrów urządzenia można wspomnieć o: obsłudze tunelowania VLAN oraz protokołów trasowania OSPF (Open Shortest Path First) i PIM (Protocol Independent Multicast), wbudowanym akceleratorze protokołu sieciowego TCP/IP, przeglądarkowym interfejsie konfiguracji oraz możliwości aktualizacji oprogramowania.

  Do tej pory w ramach I fazy programu Wisła podpisano następujące umowy:

  Następna umowa planowana do zawarcia jeszcze w październiku br. ma dotyczyć dostaw wozów transportowo-załadowczych do transportu i przeładunku rakiet PAC-3 MSE, a kolejne zakupy będą związane z pozyskaniem: Mobilnych Węzłów Łączności i kabin dowodzenia F-OPS, C-OPS i E-OPS systemu IBCS (umowa planowana na przełomie 2019 i 2020 roku) oraz systemów pozoracji i maskowania (umowa w 2021 roku).

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Gdy w armiach potencjalnego przeciwnika - NATO, w latach 80-tych XX wieku rozpoznanie ogólnowojskowe realizowano poprzez kołowe czy to gąsienicowe ...

więcej polecanych artykułów