Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-08-07 19:55:23

Modernizacja radarów NUR-21

     Wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej warszawska spółka PIT-RADWAR S.A. 2 sierpnia br. podpisała z Inspektoratem Uzbrojenia umowę na dostawę w latach 2019-2023 zmodernizowanych stacji radiolokacyjnych NUR-21MK w liczbie 6 egzemplarzy. Podpisana umowa o wartości ponad 114,7 mln PLN brutto obejmuje również szkolenia i pakiet logistyczny.

NUR-21 Fot. PIT-RADWAR S.A.

Stacja radiolokacyjna NUR-21 posiada antenę która może być unoszona na wysokość 8 m, co ułatwia wykrywanie celów lecących na niskich wysokościach. Radar zamontowano na podwoziu gąsienicowym SPG-1. Fot. PIT-RADWAR S.A.

  „Umowa ma istotne znaczenie dla utrzymania sprawności technicznej sprzętu eksploatowanego przez Siły Zbrojne RP. Jest równocześnie przykładem możliwości, jakie oferuje  PIT-RADWAR na każdym etapie cyklu życia produktu: od określenia wymagań, przez produkcję, wsparcie logistyczne, serwis, aż po modernizację” - powiedział dr Krzysztof Kluza, prezes zarządu PIT-RADWAR S.A.

  Wartość umowy jest dość wysoka, co może świadczyć o szerokim zakresie planowanych prac. Za modernizację pojedynczego radaru MON zapłaci ok. 19 mln PLN, tymczasem koszt nowej stacji NUR-15M Odra z ostatniego kontraktu można szacować na poniżej 49 mln PLN.

  NUR-21, znana także pod nazwą RT-21 Daniela-21, to stacja radiolokacyjna używana przez oddziały przeciwlotnicze jednostek zmechanizowanych i pancernych Wojsk Lądowych do dozoru przestrzeni powietrznej. Przeznaczona jest do wykrywania, śledzenia, identyfikowania nisko lecących celów powietrznych. Stacja pracuje w paśmie S (3,2-3,4 GHz), może obracać się z prędkością do 12 obr./min. i ma zasięg instrumentalny 100 km. Zabudowana została na podwoziu gąsienicowym SPG-1 (Specjalne Podwozie Gąsienicowe) zaprojektowanym i wyprodukowanym przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Mechanicznych (OBRUM). Antena stacji może być unoszona na wysokość 8 m. Rozwiązanie zostało opracowane w Centrum Naukowo-Produkcyjnym Elektroniki Profesjonalnej RADWAR (obecnie PIT-RADWAR S.A.). W latach 1984-1990 wyprodukowano łącznie 33 egzemplarze tego typu radarów. Pierwszą modernizację stacje przeszły w latach 2003-2009, kiedy to wymieniono na nich część elektroniki, zamontowano układ identyfikacji „swój-obcy” (IFF) Supraśl i radiostację UKF RRC-9500.

(TD z wykorzystaniem informacji prasowych PGZ S.A. i IU)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bezzałogowy General Atomics MQ-1C Gray Eagle

Bezzałogowy General Atomics MQ-1C Gray Eagle

Rok 2002 przyniósł dwa bardzo istotne wydarzenia dla przyszłości floty systemów bezzałogowych US Army. Jednym z nich było rozpoczęcie dostaw, pocho...

więcej polecanych artykułów