Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-08-14 11:18:39

Przyspieszone postępowania na prace przy radarach Justyna i Bożena

     Regionalna Baza Logistyczna z Wałcza poinformowała 9 sierpnia br. o postępowaniach związanych z wykonaniem napraw głównych i modyfikacji stacji radiolokacyjnych NUR-31/NUR-31M (Justyna) oraz NUR-41 (Bożena). Dla przetargów przyjęto procedurę przyspieszoną, wykonanie zadań przewidziano na osiem miesięcy (2019-2020).

Odległościomierze mobilne NUR-31/M (na zdjęciu) i kontenerowe NUR-31MK na posterunkach radiotechnicznych zasadniczo współpracują z wysokościomierzami NUR-41. Coraz częściej jednak stanowią sprzęt zapasowy, a dozór prowadzi trójwspółrzędny NUR-15/M. fot. 3. Brygada Radiotechniczna

 Jednym z wymogów dopuszczających do składania ofert i zawężających liczbę potencjalnych podmiotów jest należyte wykonanie napraw stacji radiolokacyjnych w okresie ostatnich pięciu lat o wartości blisko 6,3 mln PLN (Justyna) i 3,6 mln PLN (Bożena). O wyborze konkretnego wykonawcy (wykonawców) w obu przypadkach zdecydują dwa kryteria: najniższa cena (90 pkt) i okres gwarancji (10). Termin składania wniosków upływa odpowiednio 28 i 27 sierpnia br.

 Przyjęcie przyspieszonej procedury wyłonienia wykonawcy (wykonawców) prac wojsko w obu przypadkach argumentuje:

 Ze względu na potrzeby zapewnienia ciągłości pracy stacji radiolokacyjnych w systemie obrony powietrznej kraju zachodzi konieczność bezwzględnego wykonania otrzymanego z IWSp SZ (Centralny Organ Logistyczny) zadania w latach 2019-2020. Czas trwania postępowania (bez skrócenia terminu składania wniosków i otwarcia ofert) spowoduje znaczne ograniczenie czasu dla potencjalnego wykonawcy jaki pozostanie po zawarciu umowy na wykonanie zadania remontowego. Realizacja zadania w zakresie naprawy sprzętu powoduje konieczność współpracy z dostawcami części zamiennych dla potencjalnego Wykonawcy, których wyłączne przeznaczenie dla sprzętu wojskowego powoduje, że nie są one dostępne na bieżąco w handlu. Uwarunkowania te mogą spowodować nie złożenie oferty (ofert) w prowadzonym postępowaniu a co za tym idzie nie wykonanie całości otrzymanego zadania z PMT. Mając na uwadze potrzebę zabezpieczenia funkcjonowania systemu obrony powietrznej NATO NATINADS oraz narodowego OPL SHORAD – jako elementu istotnego dla systemu obrony państwa, zachodzi konieczność wykonania naprawy głównej z modyfikacją stacji radiolokacyjnej […].

 NUR-31/NUR-31M posadowione są na podwoziach samochodów – odpowiednio - Tatra 148 oraz Tatra 815 i wykorzystywane na posterunkach radiotechnicznych systemu obrony powietrznej Polski. Stacja wykrywa odległość i wskazuje azymut obiektów powietrznych na maksymalnym zasięgu instrumentalnym 160-200 km, pracuje w paśmie D, z możliwością śledzenia tras 32 obiektów. Pododdziały radiotechniczne dysponują także kontenerową odmianą stacji, oznaczoną jako NUR-31MK. NUR-31/M zwykle współpracuje z wysokościomierzem NUR-41 (Bożena) charakteryzującym się zasięgiem pracy 200-360 km, pracuje w paśmie C i D. Bożena zasadniczo przewożona jest na samochodzie Tatra 815 z dwuosiową przyczepą, acz zespół zasilający posadawia się na podwoziu Star 266 i jednoosiowej przyczepie PAD-36 (wykorzystywanej również w NUR-31/M). W tym wypadku również występuje wariant kontenerowy.

(Red.)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

W grudniu 2012 roku opinii publicznej zaprezentowano założenia Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022 (PMT), zgodnie z k...

więcej polecanych artykułów