Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-08-14 12:18:59

Wojsko kupuje ładunki kumulacyjne

     17 lipca informacją zapoczątkowano, 9 sierpnia br. poinformowano o decyzji. Wojsko (w tym wypadku Inspektorat Uzbrojenia) rzadko kiedy tak sprawnie realizuje postępowania, ale tak stało się z zakupem ładunków kumulacyjnych ŁK-2. Do przyspieszenia przydatna okazała się dostępna w prawie procedura, negocjacyjna bez konieczności publikacji ogłoszenia.


 Wstępne zamierzenia były jednak dużo ambitniejsze i całościowo bardziej przyjazne dla budżetu. Za kwotę 3,25 mln PLN netto zakładano nabycie w latach 2019-2021 łącznie 2500 kompletów ładunków kumulacyjnych ŁK-2. Tak nawet organizator zakupu określił ilość i wartość („Szacunkowa wartość zamówienia została określona dla ilości początkowych, tj. 2500 kpl. ładunków kumulacyjnych ŁK-2”). Ostatecznie jednak podjęto decyzję o zakupie za kwotę blisko 3,24 mln PLN ledwie 576 kompletów ŁK-2 (92 w roku bieżącym, 323 w 2020 roku i 161 w 2021 roku).

 Negocjacyjna procedura zakupu argumentowana jest wprowadzeniem ŁK-2 do Sił Zbrojnych RP poleceniem z 2015 roku, tym samym koniecznością unifikacji sprzętowej pododdziałów. Jedynym zaś sposobem pozyskania ładunków ŁK-2 ma być realizacja zlecenia przez spółkę Boryszew S.A. Oddział Nylonbor, której Zakłady Sprzętu Precyzyjnego „Niewiadów” S.A (właściciel dokumentacji technicznej) udzieliły licencji wyłącznej na prawo korzystania z dokumentacji technicznej do produkcji seryjnej ŁK-2, prawo do produkcji oraz prawo samodzielnego nanoszenia niezbędnych zmian i aktualizacji w przedmiotowej dokumentacji technicznej. Wymienione uprawnienia obowiązywać mają do 31 grudnia 2023 roku. Zlecenie zrealizuje wspomniana spółka Boryszew S.A. Oddział Nylonbor z Sochaczewa.

 ŁK-2 przeznaczone do szkolenia oraz realizacji zadań przez żołnierzy pododdziałów inżynieryjnych w zakresie wykonywania prac minersko-zaporowych. ŁK-2 zawiera blisko 9 kg mieszanki wybuchowej opartej o trotyl i hexogen, pozwala na skuteczne rażenie 300 mm płyty pancernej, 1300 mm żelbetonu lub 2000 mm ceglanego muru.

(MC)

Fot. 10. BKPanc
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Śmigłowiec HAL Dhruv

Śmigłowiec HAL Dhruv

Indyjski przemysł lotniczy rozpoczął swą przygodę ze śmigłowcami pod koniec lat sześćdziesiątych. Wtedy to, zakłady Hindustan Aeronautics Limited (...

więcej polecanych artykułów