Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-09-11 22:37:14

F-35 dla Polski wycenione na maksymalnie 6,5 mld USD

     Amerykańskiej agencji ds. współpracy obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) poinformowała 11 września br. o udzieleniu przez amerykański Departament Stanu zgody na sprzedaż Polsce w trybie FMS (Foreign Military Sales) 32 egzemplarzy wielozadaniowych samolotów bojowych 5. generacji F-35A Lightning II oraz przeznaczonych dla nich 33 silników Pratt & Whitney F-135. Dodatkowo zamówienie ma obejmować systemy pomocnicze oraz wsparcie logistyczne i szkoleniowe. Jego całkowity koszt oszacowano na maksymalnie 6,5 mld USD, czyli przy obecnym kursie dolara ok. 31,5 mld PLN brutto. Kolejnym etapem procedury zakupu F-35 powinno być udzielenie zgody na dokonanie transakcji przez Kongres Stanów Zjednoczonych, co ma nastąpić maksymalnie w ciągu 15 najbliższych dni. Obecnie Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi już negocjacje ostatecznej ceny, która zapewne będzie niższa od podanej dziś przez DSCA.

F-35A-Fot.USAF

  Zapytanie ofertowe LOR (Letter of Request) w sprawie zakupu samolotów F-35A wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym w trybie FMS zostało wystosowane do Amerykanów 28 maja tego roku.

  Podczas zakończonych w ubiegłym tygodniu kieleckich targów MSPO producent F-35, koncern Lockheed Martin deklarował, że w przypadku szybkiego podpisania umowy, Polska może otrzymać pierwsze 4 samoloty już w 2024 roku, osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej (IOC) pierwszej polskiej eskadry F-35A (16 szt.) ma być możliwe w 2026 roku, natomiast druga eskadra zdaniem Amerykanów może trafić do naszego kraju do 2030 roku.

(TD)

Fot. USAF.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

W Dęblinie, w obecności m.in.: Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, 31 styczn...

więcej polecanych artykułów