Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-09-19 11:47:15

Zamówienie na pociski rakietowe Feniks

     Z udziałem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka w siedzibie MESKO S.A. w Skarżysku-Kamiennej 19 września br. miała miejsce uroczystość podpisania umowy o wartości 24,1 mln PLN brutto na dostawy 820 sztuk 122 mm pocisków rakietowych o zwiększonej donośności M-21 FHE „Feniks”. Pocisk przeznaczony jest do niszczenie umocnień, sprzętu wojskowego oraz siły żywej. W tym celu wyposażony jest w głowicę odłamkowo-burzącą o masie 18,4 kg, a jego donośność wynosi od 14 do 42 km. „Feniks” może być wystrzeliwany z następujących wyrzutni: BM-21, RM-70 oraz WR-40 Langusta. Dostawy pocisków rakietowych M-21 FHD zostaną zrealizowane do końca bieżącego roku.

Feniks_Fot.MON

  Pociski rakietowe M-21 FHD, poprzez zastosowanie nowoczesnego paliwa rakietowego, mają blisko dwukrotnie większy zasięg niż dotychczas użytkowane niekierowane 122 mm pociski rakietowe M-21OF. Poprzednie zamówienie na pociski Feniks miało miejsce w kwietniu 2013 roku. Zamówiono wówczas partię próbną 1000 szt. pocisków za kwotę 37,086 mln PLN brutto.

Feniks_Fot.MON

  Wielkość dzisiejszego zamówienia należy ocenić na stosunkowo niewielką, a wręcz symboliczną, bowiem według danych z raportu Military Balance 2018 na stanie Sił Zbrojnych RP znajduje się obecnie: 180 szt. wyrzutni 122 mm niekierowanych pocisków rakietowych, w tym: 75 szt. wyrzutni BM-21, 30 wyrzutni RM-70 i 75 wyrzutni WR-40 Langusta. Każda z wyrzutni posiada po 40 prowadnic rurowych dla pocisków. Oznacza to, że aby zapewnić pociski dla jednej salwy dla wszystkich wyrzutni potrzeba aż 7200 szt. pocisków. Dzisiejsze zamówienie wystarczy zatem zaledwie na jedną salwę dla 20 wyrzutni.

(TD)

Fot. MON.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Europejskie pociski manewrujące cz. I: APACHE, SCALP, Storm Shadow, MdCN

Europejskie pociski manewrujące cz. I: APACHE, SCALP, Storm Shadow, MdCN

Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku w kilku państwach NATO rozpoczęto poszukiwanie nowego rodzaju systemów uzbrojenia lo...

więcej polecanych artykułów