Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-10-10 19:00:54

Postępy w budowie Albatrosa i Mewy

     Na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku 10 października br., odbyła się uroczystość położenia stępki trzeciego niszczyciela min 258/3 projektu 258 Kormoran II oraz chrztu i wodowania drugiej jednostki tego typu 258/2. Budowane niszczyciele min są efektem umowy z dnia 27 grudnia 2017 roku zawartej pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Konsorcjum w składzie: Remontowa Shipbuilding S.A. (lider), OBR Centrum Techniki Morskiej S.A. i PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. Umowa przewiduje pozyskanie dwóch jednostek tego typu wraz z trzema pakietami wsparcia logistycznego do końca 2021 roku. Drugi z serii okrętów projektu 258 otrzymał imię Albatros i w przyszłości trafi do służby w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Jednostka 258/3 będzie nosiła imię Mewa.

Albatros-fot.RSB

  Matką Chrzestną Albatrosa została Pani Krystyna Patz, żona wiceadmirała Jerzego Patza, który był dowódcą poprzedniej jednostki o nazwie „ORP Albatros”, trałowca projektu 206F służącego w Marynarce Wojennej RP w latach 1965-1994.

  Pozyskanie pierwszego z trzech okrętów projektu 258 - „ORP Kormoran” (258/1) nastąpiło w efekcie realizacji pracy rozwojowej, a uroczyste podniesienie bandery na nim miało miejsce 28 listopada 2017 roku.

  Zgodnie z przeznaczeniem okręty typu Kormoran II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi.

  Kadłuby niszczycieli min budowane są ze stali amagnetycznej zapewniającej  niską charakterystykę pól fizycznych okrętów. Prefabrykacja, montaż sekcji, bloków i kadłuba przebiegają w specjalnej hali wyposażonej w systemy monitoringu i specjalistyczne urządzenia filtrujące oraz kontrolujące m.in. czystość, i temperaturę powietrza, a także  zapobiegające przedostawaniu się do środka  opiłków żelaza i innych zanieczyszczeń z zewnątrz.

(TD na podstawie informacji prasowych Inspektoratu Uzbrojenia i stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.)

Fot. Remontowa Shipbuilding S.A.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

System rakietowy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew należy do tej grupy polskich programów modernizacyjnych, wcale nie tak mało liczne...

więcej polecanych artykułów