Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-10-11 13:41:09

Drugie zamówienie na moduły ogniowe Rak

     Szef resortu obrony Mariusz Błaszczak asystował w dniu dzisiejszym przy uroczystości zakupu dwóch kompanijnych modułów ogniowych z moździerzami Rak kal. 120 mm. Na miejsce wydarzenia wybrano Hutę Stalowa Wola S.A., głównego wykonawcę i integratora systemu, a odpowiednie podpisy złożyli szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Dariusz Pluta oraz prezes zarządu HSW S.A. Bartłomiej Zając. Wartość umowy wynieść ma 275,5 mln PLN brutto i zawiera zgodnie z informacją 18 wozów ogniowych (16+2) oraz 8 dowodzenia. Dostawy zostaną wykonane w latach 2020-2021.

Za kwotę ponad 275 mln PLN w latach 2020-2021 do już użytkowanych w Siłach Zbrojnych RP 64 moździerzy Rak dołączy kolejne 18 egzemplarzy - większość dla dwóch modułów ogniowych, para dla Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. fot. Twitter/MON

 W skład modułu kompanijnego wchodzi osiem automatycznych moździerzy Rak kal. 120 mm na podwoziu KTO Rosomak, cztery artyleryjskie wozy dowodzenia na podwoziu KTO Rosomak, trzech artyleryjskich wozów amunicyjnych i pojedynczego artyleryjskiego wozu remontu uzbrojenia (wozy logistyczne na podwoziach - odpowiednio - Jelcz P882.53 oraz P662.D35). Pierwotnie do pododdziałów przekazywano wozy ogniowe i dowodzenia, a pojazdy logistyczne trafiły tam w ramach oddzielnych zleceń, głównie w bieżącym roku. Z przewidzianego składu modułu kompanijnego Rak nie są jeszcze dostarczane artyleryjskie wozy rozpoznawcze (dwa egz. w kompanii) - ich dostawy mogą się rozpocząć najwcześniej po 2020 roku.

 W batalionie piechoty zmotoryzowanej moździerze Rak funkcjonują w ramach kompanii wsparcia. Jej skład jest bardziej rozbudowany niż tylko moździerze, tworzy ją także pluton przeciwpancerny (6 ppk Spike-LR). Wprowadzenie do linii moździerzy Rak, jak to określają sami dowódcy, wyprowadziło wsparcie ogniowe szczebla batalionu z rozwiązań XIX wieku, czyli konstrukcji holowanych. Rak pozwala na wykonanie dynamicznych zadań ogniowych z wykorzystaniem podnoszących wydajność artyleryjskich systemów kierowania ogniem Topaz. Oczywistym problemem dziś odnotowywanym w szkoleniu pozostaje kwestia dostępności amunicji, szczególnie zapóźnień w dostawach docelowych granatów.

 Dotychczas dostarczono siedem z zakontraktowanych w kwietniu 2016 roku ośmiu kompanijnych modułów ogniowych Rak. Ósmy moduł w najbliższych dniach trafić ma do 3. batalionu piechoty zmotoryzowanej 12. BZ ze Stargardu. Pozostałe z przekazanych w latach 2017-2019 kompanii wzmocniły 1. batalion piechoty zmotoryzowanej Legionów 12. BZ, 1. i 2. batalion zmechanizowany 15. BZ; 1. i 2. batalion piechoty zmotoryzowanej 17. BZ; 1 i 5. batalion strzelców podhalańskich 21. BSP.

 Jeżeli nie zmienią się plany resortu związane z przezbrajaniem kolejnych brygad, do wdrożenia kołowych modułów Rak pozostaje przynajmniej jeszcze jeden (3.) batalion piechoty zmotoryzowanej 17. BZ, jeden (2.) batalion zmechanizowany z 12. BZ oraz dwa bataliony zmechanizowane (1. i 3. podporządkowane jeszcze 1. BPanc) 19. BZ. To jasno pokazuje, że umowa na zakup dwóch modułów nie zaspokaja potrzeb ani Sił Zbrojnych RP, ani nawet przemysłu. Dla konsorcjum HSW S.A./Rosomak S.A. nabycie tych kompanii i dostawy w latach 2020-2021 to faktyczny spadek tempa dotychczasowych dostaw (przypomnijmy w 2017 roku przekazano 2 KMO, 2018 - 3 KMO, 2019 - 3 KMO). Tempo negocjacji dyktowała przede wszystkim data wyborów parlamentarnych. Jednocześnie jednak jasno to trzeba podkreślić - mowa o potrzebnym zakupie. Nie zmienia to mocno faktu, że pomimo trwania przez ponad 15 lat programu KTO, duża liczba pododdziałów przewidzianych do "zmotoryzowania" oczekuje na przezbrojenie z BWP-1 na KTO Rosomak, a przed wojskiem kolejne duże wyzwanie - wymiana jakościowa w kompaniach wsparcia dużo liczniejszej grupy batalionów zmechanizowanych, tutaj mowa o gąsienicowych odpowiednikach moździerza Rak.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Gdy w armiach potencjalnego przeciwnika - NATO, w latach 80-tych XX wieku rozpoznanie ogólnowojskowe realizowano poprzez kołowe czy to gąsienicowe ...

więcej polecanych artykułów