Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-12-05 20:34:27

Program Miecznik ponownie w fazie analiz

     Jak poinformował dzisiaj redakcję Inspektorat Uzbrojenia dla zadania związanego z pozyskaniem okrętów obrony wybrzeża kr. Miecznik trwa obecnie faza analityczno-koncepcyjna, która została wznowiona w związku z redefinicją Wymagania Operacyjnego. Realizacja tego zadania stała pod znakiem zapytania od 12 grudnia 2018 roku kiedy uruchomiono drugie postępowanie na pozyskanie tego typu jednostek. Jak wynika z nieoficjalnych informacji do których dotarła redakcja, w postępowaniu tym do negocjacji zaproszona została tylko Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., która jednak w wyznaczonym w 2019 roku terminie nie złożyła oferty. Przyczyny takiej decyzji nie są publicznie znane. W rezultacie, postępowanie musiało zostać anulowane.

Fot. BTT Systems

  Pierwszy przetarg na Miecznika Inspektorat Uzbrojenia prowadził w okresie od 30 czerwca 2015 roku do 28 września 2016 roku. Zgodnie z deklaracjami resortu obrony narodowej budowa dwóch okrętów obrony wybrzeża została przewidziana w nowym Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2021-2035. Nie wiadomo natomiast, w jakich dokładnie latach zadanie to planuje się zrealizować.

  Podczas konferencji „Dzień przemysłu” zorganizowanej w marcu tego roku przez Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON, na jednej z prezentacji przedstawiono harmonogram z którego wynikało, że budowa okrętów Miecznik nastąpi dopiero w latach 2023-2026. Trudno jednak powiedzieć, czy zamierzenia te są nadal aktualne.

  Próby zamówienia okrętów obrony wybrzeża trwają bezskutecznie od 2013 roku, czyli już siódmy rok. Tymczasem pozostające na stanie Marynarki Wojennej dwie fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. K. Pułaski (272) oraz ORP Gen. T. Kościuszko (273) w przyszłym roku będą obchodziły 40-lecie rozpoczęcia służby.

  Również podjęta w 2018 roku próba doraźnego wzmocnienia Marynarki Wojennej dwoma używanymi australijskimi fregatami typu Adelaide zakończyły się fiaskiem.

(TD)

Grafika: BTT Systems
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Gdy w armiach potencjalnego przeciwnika - NATO, w latach 80-tych XX wieku rozpoznanie ogólnowojskowe realizowano poprzez kołowe czy to gąsienicowe ...

więcej polecanych artykułów