Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-12-10 07:54:51

Zamówienie na 155 mm amunicję dla Krabów

     Wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Zakłady Metalowe DEZAMET S.A. 9 grudnia br. podpisały z Inspektoratem Uzbrojenia umowę na dostawę 155 mm amunicji z pociskiem odłamkowo – burzącym dla samobieżnych haubic Krab. Zamówienie obejmuje dostawę 24 tysięcy sztuk pocisków, w tym 6 tysięcy specjalistycznych naboi z gazogeneratorem. Łączna wartość umowy wynosi 421,5 mln PLN brutto. Planowany termin realizacji dostaw przypada na lata 2020-2022.

AHS Krab-5pa

  Kontrakt zawiera również warunki oraz zasady związane z kontynuowaniem procesu ustanowienia potencjału produkcyjnego na terenie RP w zakresie amunicji 155 mm. Umowa zakłada wdrożenie do produkcji seryjnej korpusu, dna pocisku oraz dostawy kompletnego naboju od 2021 roku. 

  Pierwsze zamówienie na 155 mm amunicję dla samobieżnych haubic Krab zakłady DEZAMET otrzymały w lipcu 2014 roku. Przedmiotem umowy o wartości ok. 50 mln PLN była wówczas dostawa 2 tys. szt. pocisków odłamkowo-burzących, w tym 1 tys. szt. specjalistycznych naboi z gazogeneratorem. Dostawy zrealizowano w 2015 roku. Następnie 7 października 2016 roku podpisano kolejną umowę o wartości 203 mln PLN na dostawę w latach 2016-2018 partii 11 tys. szt. 155 mm amunicji, w tym 5 tys. szt. nabojów z gazogeneratorem. Realizację tego zamówienia zakończono w pierwszym kwartale 2019 roku.

  "Dzisiejsza umowa jest kolejnym potwierdzeniem zdolności Polskiej Grupy Zbrojeniowej do zaspokajania potrzeb polskiej armii w szerokim zakresie. DEZAMET od wielu lat dostarcza Siłom Zbrojnym RP amunicję najwyższej jakości, wykorzystywaną przy sprzęcie produkowanym przez pozostałe spółki PGZ, w tym samobieżnej armatohaubicy Krab z Huty Stalowa Wola. Jestem bardzo zadowolony, że komplementarność oferty Polskiej Grupy Zbrojeniowej jest doceniana przez nasze wojsko" – powiedział Sebastian Chwałek, wiceprezes zarządu PGZ S.A.

  Podstawowe zamówione wczoraj pociski 155 mm odłamkowo-burzące w liczbie 18 tys. sztuk wyposażone są w zapalnik uderzeniowy, podwójnego działania (działanie natychmiastowe lub z krótką zwłoką czasową) KZ984. W skład naboju OFd MKM oprócz pocisku wchodzą jeszcze ładunki modularne samospalające (bezłuskowe). Maksymalny zasięg tej odmiany pocisku to ponad 30 km.

  Zamówienie obejmuje także 6 tys. pocisków 155 mm odłamkowo-burzących w wersji z gazogeneratorem, produkowanych przez DEZAMET na licencji słowackiego ZVS Holding. Są one wyposażone również w zapalnik KZ984. Maksymalny zasięg tej odmiany pocisku to ponad 40 km.

(TD z wykorzystaniem informacji prasowej ZM DEZAMET S.A.)

Fot. 5. Lubuski Pułk Artylerii.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec szturmowy Bell AH-1 Cobra jest z pewnością jedną z najsłynniejszych, o ile nie najsłynniejszą, prowizorek w historii lotnictwa wojskoweg...

więcej polecanych artykułów