Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-01-15 20:38:13

Holownik H-11 Bolko odebrany

     W dniu 10 stycznia br. w Gdańsku, podpisany został przez przedstawicieli gdańskiej Stoczni Remontowej Shipbuilding S.A. oraz Zamawiającego protokół zdawczo-odbiorczy holownika H-11 Bolko. Tym samym zakończony został odbiór pierwszej z sześciu jednostek projektu B860 budowanych dla Marynarki Wojennej RP. Następnie holownik przemieścił się do portu w Świnoujściu, gdzie już niebawem, po podniesieniu bandery pomocniczej jednostki pływającej, rozpocznie służbę w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Holownik-Bolko-Fot. RSB

  Budowane w gdańskiej Stoczni Remontowej Shipbuilding S.A. holowniki projektu B860 są efektem umowy o wartości 283,5 mln PLN zawartej 19 czerwca 2017 roku pomiędzy stocznią a Inspektoratem Uzbrojenia.

  Pierwsze palenie blach pod holownik H-11 Bolko miało miejsce 16 listopada 2017 roku, a uroczyste położenie stępki nastąpiło 23 stycznia 2018 roku, natomiast chrztu i wodowania jednostki dokonano 8 października 2018 roku.  

  Zgodnie z postanowieniami kontraktu Wykonawca dostarczy do końca 2020 roku sześć jednostek przeznaczonych do służby w 3. Flotylli Okrętów i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

  Planowane do przekazania holowniki (H-1 Gniewko i H-2 Mieszko) przechodzą obecnie próby portowe HAT (ang. Harbour Acceptance Test) oraz SAT (ang. Sea Acceptance Test), a pozostałe znajdują się w różnych stadiach zaawansowania produkcji (H-12 Semko, H-3 Leszko i H-13 Przemko).

  Zgodnie z przeznaczeniem, holowniki będą pełniły funkcje logistyczne i pomocnicze, w porcie i na morzu. Do ich zadań będzie należało holowanie i wykonywanie działań związanych z ewakuacją techniczną innych jednostek oraz udzielanie wsparcia w zakresie prowadzonych akcji ratowniczych. Ponadto będą one zdolne do operowania w bardzo trudnych warunkach lodowych dzięki posiadanej klasie lodowej.

  Podstawowe parametry holownika typu B860:

  • Długość całkowita: 29,20 m
  • Szerokość: 10,40 m
  • Uciąg: 35 t
  • Załoga (osób): 10
  • Wyporność: do 490 t
  • Wysokość na śródokręciu: 4,95 m
  • Silniki główne: 2 x 1200 kW
  • Pędniki azymutalne: 2 x 1200 kW

(TD na podstawie komunikatu Inspektoratu Uzbrojenia)

Fot. Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Wkrótce po dostarczeniu 3 Jaków-17 i pierwszych Jaków-17W do Polski, rozpoczęły się przygotowania do wprowadzenia do służby kolejnych myśliwców Jak...

więcej polecanych artykułów