Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-01-15 21:25:10

Pierwsza dostawa pojazdów dla wojsk aeromobilnych

     W Krakowie, w obecności Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, 15 stycznia br. odbyła się uroczystość przekazania pojazdów wojsk aeromobilnych do 6. Brygady Powietrznodesantowej. Przekazanie 15 pojazdów wraz z 15 przyczepami wynika z realizacji pierwszej dostawy sprzętu wojskowego, będącej efektem umowy z 14 grudnia 2018 roku, zawartej pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Konsorcjum firm: Kafar Bartłomiej Sztukiert (lider), Hibneryt Sp. z o.o., Auto-Podlasie Sp. z o.o. S.k. oraz Auto Special Sp. z o.o. Oddział Sobiesław Zasada Warszawa.

Pojazdy dla 6. BPD_Fot. Leszek Chemperek-COMON

  Przedmiotem powyższej umowy, o wartości 33,1 mln złotych brutto, jest dostawa 55 pojazdów wojsk aeromobilnych oraz 105 przyczep specjalnych wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Przewidywany umową termin zakończenia dostaw został określony na koniec 2022 roku.

  W umowie zawarto prawo opcji na zakup dodatkowych 25 pojazdów oraz 55 przyczep, którego wartość została określona na 15,7 mln złotych brutto.

  "Żołnierze z 6. brygady dysponują wszystkim tym, co umożliwia im skuteczne i szybkie działanie - przecież to jednostka powołana do tego, żeby w sposób bardzo szybki interweniować, żeby bardzo szybko wykonywać zadania jakie są jej postawione. 6. Brygada Powietrznodesantowa to elita Wojska Polskiego, także bardzo się cieszę, że dzięki tym pojazdom będą mogli szybciej, sprawniej przemieszczać się. Już podczas ćwiczeń DEFENDER, które odbędą się w tym roku, wykorzystane zostaną te zdolności" - powiedział podczas dzisiejszej uroczystości szef resortu obrony.

  Pojazd wojsk aeromobilnych o wysokiej mobilności oraz przyczepa specjalna przeznaczone są do transportu wyposażenia i zaopatrzenia na zrzutowisku, w składzie patrolu pieszego, a także do holowania artyleryjskich systemów uzbrojenia o masie nie mniejszej niż 1000 kg. Pojazd może służyć również jako platforma do montażu uzbrojenia albo realizować zadania CASEVAC transportując chorych, rannych lub poszkodowanych na polu walki.

Pojazdy dla 6. BPD_Fot. Leszek Chemperek-COMON

  Pojazd może być transportowany przez śmigłowiec (podczepiony pod pokładem), jak również jest przystosowany do zrzutu na platformie desantowej PDS typu „V” 108” 12 ft z pokładu samolotów C-130 lub C-295M.

(TD na podstawie komunikatu Inspektoratu Uzbrojenia oraz MON)

Fot. Leszek Chemperek / COMON
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Pociski przeciwokrętowe Sea Killer i Marte

Pociski przeciwokrętowe Sea Killer i Marte

Historia rakiety przeciwokrętowej Sea Killer rozpoczęła się w 1963 roku, kiedy Contraves Italiana SpA, bazując na doświadczeniach wyniesionych z pr...

więcej polecanych artykułów