Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-03-04 21:40:35

Zgoda na zakup przez Polskę ppk Javelin

     We wrześniu 2019 roku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach resort obrony poinformował o wystosowaniu zapytania ofertowego LOR (Letter of Request) do Stanów Zjednoczonych na zakup w procedurze FMS (Foreign Military Sales) przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) FGM-148 Javelin, wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Dzisiaj, amerykańska agencja ds. współpracy obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) poinformowała o udzieleniu przez Departament Stanu zgody na tę transakcję. Polskie zapytanie dotyczące pozyskania 79 szt. modułów celowniczych CLU (Command Launch Units) i 180 szt. pocisków zintegrowanych z wyrzutnią zostało wycenione na maksymalnie 100 mln USD (ok. 480 mln PLN brutto).

Javelin-fot.LM

FGM-148 Javelin. Fot. Lockheed Martin.

  Poza samymi pociskami i wyrzutniami polskie zapytanie dotyczy również zakupu: trenażerów BST (Basic Skill Trainers), szkolnych wyrzutni MSR (Missile Simulation Rounds), modułów zasilająco-chłodzących BCU (Battery Coolant Units), zestawów narzędzi, części zapasowych, usługi szkolenia oraz usługi wparcia technicznego i logistycznego.

  Pociski Javelin których producentem jest spółka Javelin Joint Venture, stworzona wspólnie przez koncerny Lockheed Martin i Raytheon, mają trafić na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej i to ten rodzaj Sił Zbrojnych RP jest gestorem dla tego zadania. Jest ono realizowane niezależnie od Wymagań Operacyjnych na zakup ppk w ramach programów znanych pod kryptonimami Pustelnik i Karabela.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Gdy w armiach potencjalnego przeciwnika - NATO, w latach 80-tych XX wieku rozpoznanie ogólnowojskowe realizowano poprzez kołowe czy to gąsienicowe ...

więcej polecanych artykułów