Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-03-23 07:57:00

Pierwszy Poprad anno domini 2020

     PIT-RADWAR S.A. poinformował o przekazaniu 16 marca br. Siłom Zbrojnym RP pierwszego w 2020 roku rakietowego zestawu przeciwlotniczego Poprad. W sumie planuje się, że w tym roku armia otrzyma 24 wozy ogniowe tego typu.


  Umowę na 79 (77 seryjnych + prototypy)zestawów Poprad o wartości 1,083 mld PLN podpisano w grudniu 2015 roku. Pierwotnie planowano, że pierwszych 14 wyrzutni wojsko odbierze w 2018 roku, po 22 egzemplarze w latach 2019 i 2020 oraz ostatnie 19 Popradów w 2021 roku. Obecnie harmonogramy zostały nieznacznie zmodyfikowane, całe zlecenie zostanie jednak zrealizowane w terminie. Dzięki zestawom rakietowym Poprad do dywizyjnych pułków przeciwlotniczych i dywizjonów przeciwlotniczych brygad ogólnowojskowych trafia duża partia nowej generacji sprzętu.

  Samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad należy do systemów obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu z przeznaczeniem do zwalczania celów powietrznych na małych i średnich wysokościach w dzień i w nocy, przy użyciu samonaprowadzających się pocisków rakietowych Grom, a w przyszłości także Piorun. Według danych producenta, z pierwszym z wymienionych pocisków możliwe jest zwalczanie celów z odległości od 500 do 5500 m lecących na wysokości od 10 do 3500 m.

  Platforma Poprad składa się z pojazdu bazowego Żubr-P 4x4 na którym zamontowana została wysuwana hydraulicznie głowica śledząco-celownicza (kamera termowizyjna, kamera telewizyjna światła dziennego, dalmierz laserowy), system swój-obcy IKZ-50P, cztery wyrzutnie pocisków rakietowych Grom/Piorun. W skład środków wchodzą także: komputer kierowania ogniem, system nawigacji i orientowania, system łączności i transmisji danych, system zasilania z agregatem prądotwórczym oraz cztery zapasowe pociski rakietowe. Zestaw przystosowany jest do współpracy w systemie zautomatyzowanego kierowania obroną przeciwlotniczą, skąd łączami cyfrowymi może otrzymywać informacje o celach do zniszczenia. Przewiduje się, że w ramach baterii wyrzutnie Poprad będą współpracowały ze stacjami radiolokacyjnymi Soła i w przyszłości z kupowanymi od ubiegłego roku Bystra.

(MC)

fot. PIT-RADWAR S.A.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Program Skoshi Tiger, czyli F-5C w Wietnamie

Program Skoshi Tiger, czyli F-5C w Wietnamie

Powstanie F-5C było związane z działaniami zbrojnymi prowadzonymi we Wietnamie. W 1965 roku USAF wypożyczyło, w ramach programu noszącego nazwę Sko...

więcej polecanych artykułów