2020-04-07 22:10:59
Postępowanie na granatniki przeciwpancerne w 2020 roku
Jak poinformował redakcję Inspektorat Uzbrojenia w wyznaczonym terminie, tj. do dnia 2 kwietnia br. do dialogu technicznego dotyczącego lekkiego jednorazowego granatnika przeciwpancernego kryptonim Grot zgłosiło się 9 wykonawców. Postępowanie na ich dostawy planuje się rozpocząć jeszcze w tym roku. Nieoficjalnie wiadomo także, że Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. wraz z krajowymi partnerami i norweską firmą NAMMO AS zaproponuje resortowi obrony dostawy granatników z rodziny M72.
Granatniki M72 w różnych wersjach pozostają na wyposażeniu wielu armii świata. Fot. NAMMO AS.
Podmioty które zgłosiły się do udziału w dialogu technicznego to:
- Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. wraz z Dezamet S.A., Mesko S.A., BZE Belma S.A., ZPS Gamrat Sp. z o.o.
- Saab Technologies Poland Sp. z o.o.
- Griffin Group S.A. Defence Sp.k.
- Cenzin Sp. z o.o.
- Instalanza S.A.
- Works 11 Sp. z o.o.
- Metalexport-S Sp. z o.o.
- Alfa Sp. z o.o.
- Raytheon Missile Systems Co.
Faza analityczno-koncepcyjna zadania związanego z jednorazowymi granatnikami przeciwpancernymi jest prowadzona co najmniej od 2014 roku, kiedy to uruchomiono pierwszy dialog techniczny w tej sprawie.
Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. w ramach trwającej fazy analityczno-koncepcyjnej złożyła propozycję dostarczenia dla Sił Zbrojnych RP lekkich jednorazowych granatników przeciwpancernych w oparciu o rozwiązania spółki NAMMO AS. Wiadomo przy tym, że w ofercie norweskiej firmy znajdują się m.in. granatniki z rodziny M72, w tym model M72 EC LAW o zasięgu od 20 do 1200 m (efektywny 350 m) i przebijalności do 300 lub 450 mm RHA (w zależności od wersji). Jest to granatnik kalibru 66 mm charakteryzujący się niewielkimi rozmiarami i masą wynoszącą jedynie 3,4 kg. Jego możliwości były już demontrowane w Polsce.
PGZ liczy, że zaproponowane rozwiązanie spełni oczekiwania Zamawiającego i jednocześnie zagwarantuje bezpieczeństwo dostaw, które przy skali potrzeb szacowanych nawet na 150 tys. egzemplarzy wydaje się bardzo istotne.
W opinii PGZ, jednorazowe granatniki to kategoria uzbrojenia, które powinno być wytwarzane w Polsce. W tym celu spółki Grupy już od dłuższego czasu prowadzą bardzo zaawansowane rozmowy z NAMMO AS. Zależnie od wolumenu zamówienia, deklarowana jest możliwość osiągnięcia nawet 100% polonizacji produktu. Według już wypracowanej koncepcje ustalono w jaki sposób to osiągnąć, w ramach kilkustopniowego programu polonizacji oferowanego rozwiązania. Dodatkowo PGZ ma nadzieję, że współpraca z Nammo może pozwolić na włączenie spółek Grupy w łańcuch dostaw Norwegów.
Nad doszczegółowieniem koncepcji polonizacji granatnika M72 pracować ma powołana do tego projektu grupa robocza, której zadaniem będzie również podpisanie w najbliższym czasie umowy o współpracy, aby po zakończeniu fazy analityczno-koncepcyjnej mieć już komplementarną ofertę dla Zamawiającego, ze wszystkimi kosztami absorbcji transferu i przystosowania produkcji w polskich zakładach.
Wcześniej rozważano również propozycję zaoferowania czeskiego granatnika RPG-75, który promowały Zakłady Chemiczne „NITRO-CHEM” S.A. Ostatecznie jednak, na potencjalnego partnera wybrano norweską firmę.
Mimo to, propozycja dostaw dla Sił Zbrojnych RP granatników RPG-75M mogła znaleźć się w ofercie spółki Works 11, biorącej udział w prowadzonym przez Inspektorat Uzbrojenia dialogu technicznym.
(TD)
powered by Disqus