Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-04-23 19:37:24

Seryjna modernizacja Leopardów nadal nierozpoczęta

     Jak poinformował redakcję rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztof Płatek, do dzisiaj nie rozpoczął się proces odbioru zmodernizowanych czołgów Leopard 2A4 do wersji Leopard 2PL. Odbiór będzie możliwy dopiero po formalnym zakończeniu testów, tj. po wprowadzeniu przez Wykonawcę uwag i zaleceń Zamawiającego wynikających z przeprowadzonych badań kwalifikacyjnych i obejmujących m.in. przygotowanie dokumentów zdawczo-odbiorczych oraz opracowanie właściwej dokumentacji technicznej, która musi zostać jeszcze poddana weryfikacji. Jak podkreśla major Płatek, „intencją resortu obrony narodowej jest odbiór sprzętu wojskowego, który nie tylko spełnia wymagania Sił Zbrojnych RP, ale również może być eksploatowany przez użytkownika w sposób bezpieczny i zgodny z jego przeznaczeniem”.

Leopard 2PL-Rheinmetall AG

  Zgodnie z umową zawartą 28 grudnia 2015 roku z Polską Grupą Zbrojeniową S.A. i Zakładami Mechanicznymi „Bumar-Łabędy” S.A. oraz aneksem nr 2 z 20 czerwca 2018 roku modernizacją mają zostać objęte wszystkie posiadane, 142 czołgi Leopard 2A4. Harmonogram umowy przewidywał, że pierwsze 7 zmodernizowanych czołgów miało trafić do Sił Zbrojnych RP jeszcze w 2018 roku, a kolejnych 57 egzemplarzy w 2019 roku.

  Choć żaden Leopard 2PL nie został jeszcze odebrany, to wartość kontraktu wzrosła z początkowych 2,415 mld PLN do 3,29 mld PLN. To efekt wspomnianego już aneksu nr 2 oraz aneksu nr 5 o wartości 568,9 mln PLN podpisanego 24 grudnia 2019 roku, w którym Wykonawca zobowiązał się do przywrócenia do pełnej sprawności technicznej wszystkich modernizowanych wozów. Aneks nr 5 wydłużył również termin realizacji umowy z końca 2021 roku do 31 lipca 2023 roku.

  Kilka miesięcy temu planowano, że do końca br. uda się przekazać wojsku pierwsze 43 egzemplarze zmodernizowanych czołgów, ale były to deklaracje zakładające odbiór pierwszych wozów jeszcze w marcu tego roku. Ponieważ nie udało się tego dokonać, można również prognozować, że tegoroczne dostawy będą jednak mniejsze niż wspomniane 43 sztuki.

  Dodatkowo zapytaliśmy Inspektorat Uzbrojenia, na jakim etapie znajduje się aktualnie procedura zakończenia badań kwalifikacyjnych. Poniżej przedstawiamy otrzymaną odpowiedź.

  Dokonano oceny uzyskanych wyników z dotychczas zrealizowanych testów prototypu zmodernizowanego czołgu Leopard 2PL i na tej podstawie Wykonawca został wezwany do jak najszybszego zrealizowania wygenerowanych zaleceń i rekomendacji, których wdrożenie warunkuje formalne zakończenie testów z wynikiem pozytywnym.

  Jednoznaczne potwierdzenie wyników będzie możliwe po wdrożeniu przez Wykonawcę wszystkich zaleceń i rekomendacji. Na dzień dzisiejszy pozostało kilka wymagań, które muszą zostać dodatkowo potwierdzone stosownymi testami uzupełniającymi.

  Dokonanie ostatecznej oceny spełnialności wszystkich wymagań zostanie zrealizowane na podstawie dostarczonych przez Wykonawcę protokołów ze sprawdzeń uzupełniających.

(TD)

Fot. Rheinmetall AG.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec szturmowy Bell AH-1 Cobra jest z pewnością jedną z najsłynniejszych, o ile nie najsłynniejszą, prowizorek w historii lotnictwa wojskoweg...

więcej polecanych artykułów