Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-04-27 14:58:37

Postępowanie na Raki dla 18 Dywizji Zmechanizowanej

     W dniu 3 kwietnia br. Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął postępowanie w sprawie dostaw w latach 2020–2026 wybranych elementów składowych kompanijnych modułów ogniowych (KMO) 120 mm moździerzy samobieżnych Rak. Postępowanie prowadzone jest w trybie negocjacji bez publikacji ogłoszenia o zamówieniu z firmami Huta Stalowa Wola S.A. i Rosomak S.A. Wartość szacunkowa zamówienia to 553,1 mln PLN netto (czyli ok. 680,3 mln PLN brutto). Zakup ma zostać zrealizowany na potrzeby batalionów zmechanizowanych i piechoty zmotoryzowanej wchodzących w skład tworzonej 18. Dywizji Zmechanizowanej. Przedmiotem zamówienia mają być 120 mm samobieżne moździerze M120K oraz Artyleryjskie Wozy Dowodzenia, w obu przypadkach na podwoziu kołowym KTO Rosomak.

M120K Rak fot.21 BSP

  Choć na obecnym etapie Zamawiający nie informuje o wielkości planowanego zamówienia, na podstawie jego szacunkowej wartości można przewidywać, że będzie ono dotyczyło 5 kolejnych KMO Rak, w tym 40 szt. moździerzy M120K oraz 20 szt. Artyleryjskich Wozów Dowodzenia. Struktura nowych KMO ma pozostać taka sama, jak w 10 KMO dotychczas zamówionych i częściowo już dostarczonych.  

  Jak dotąd, z 18. Dywizji Zmechanizowanej Raki otrzymała 21. Brygada Strzelców Podhalańskich w liczbie dwóch KMO. Pierwszy z nich trafił do 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich, a drugi do 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich.

  W docelowej strukturze 18. Dywizji Zmechanizowanej ma się znajdować 8 batalionów zmechanizowanych i piechoty zmotoryzowanej (po 2 bataliony zmechanizowane w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej oraz w 19. Lubelskiej Brygadzie Zmechanizowanej oraz 4 bataliony piechoty zmotoryzowanej w 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich). Planuje się, że wszystkie one mają otrzymać KMO Rak. Jeśli nowe zamówienie dojdzie do skutku, po jego zakończeniu, prawdopodobnie tylko jeden z ww. 8 batalionów pozostanie jeszcze bez Raków.   

  Co ciekawe, nowe zamówienie oznacza, że KMO Rak na podwoziu kołowym będą docelowo wykorzystywane nie tylko przez bataliony piechoty zmotoryzowanej użytkujące KTO Rosomak, ale także przez bataliony zmechanizowane, które w przyszłości mają zostać przezbrojone w nowe gąsienicowe bwp Borsuk. W rezultacie nowe zamówienie na Raki będzie prawdopodobnie wiązało się także z koniecznością zamówienia w najbliższych latach dodatkowych podwozi bazowych KTO Rosomak (w wersji dotychczasowej lub nowej Rosomak XP).

  Teoretycznie możliwa jest też opcja, że kołowe moździerze M120K i AWD w batalionach zmechanizowanych w przyszłości zostaną zastąpione gąsienicowymi, a wozy kołowe zwiększą liczbę moździerzy M120K i AWD w KMO znajdujących się w batalionach piechoty zmotoryzowanej.

(TD)

Fot. 21. Brygada Strzelców Podhalańskich.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Zakres zadań i znaczenie niemieckiej marynarki wojennej w odniesieniu do całych sił zbrojnych tego państwa w ostatnim czasie uległy znacznemu zwięk...

więcej polecanych artykułów