Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-05-28 21:45:34

Firmy zainteresowane programem Magneto

     W dniu 12 maja br. Inspektorat Uzbrojenia ogłosił rozpoczęcie dialogu technicznego dla zadania pod nazwą „Demagnetyzacja oraz pomiary pół fizycznych okrętów kryptonim MAGNETO”, w ramach którego nastąpić ma przygotowanie opisu przedmiotu zamówienia dotyczącego pozyskania pływającej stacji demagnetyzacyjnej. W wyznaczonym terminie, tj. do 22 maja br., do procedury dialogu zgłosiło się 6 podmiotów. Stacja demagnetyzacyjna służy do przeprowadzania demagnetyzacji innych okrętów, czyli sprowadzania ich pól magnetycznych do minimalnego poziomu. Minimalizacja pola magnetycznego zabezpiecza okręt przed magnetycznymi minami morskimi.

SD-11-Fot.8FOW

W październiku 2016 roku obchodzono 45 rocznicę pierwszego podniesienia bandery na stacji demagnetyzacyjnej SD-11. Fot. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża.

  Do udziału w dialogu technicznym zgłosiły się następujące podmioty:

  • Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A.
  • Politechnika Gdańska Centrum Morskich Technologii Militarnych.
  • SAES Electronica Submarina.
  • Remontowa Shipbuilding S.A.
  • Griffin Group S.A. Defence Sp.k.
  • Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.

  Właściwą procedurę dialogu technicznego Inspektorat Uzbrojenia zamierza przeprowadzić w okresie od maja do końca lipca tego roku.

  Jest to już drugi w ostatnich latach dialog techniczny dotyczący pływającej stacji demagnetyzacyjnej kr. Magneto. Pierwszy ogłoszono i przeprowadzono w 2014 roku, ale w jego rezultacie nie udało się rozpocząć przetargu ze względu na brak pieniędzy na realizację tego zadania. Według opublikowanych wówczas wymagań, zamawiający zainteresowany był uzyskaniem zdolności do demagnetyzacji okrętów o wyporności do 6000 ton. Jednostka miała charakteryzować się długością do 60 m, prędkością 16 w, zasięgiem nie mniejszym niż 2000 mil morskich i autonomicznością co najmniej 30 dób.

  Na stanie Marynarki Wojennej RP pozostają obecnie dwie blisko 50-letnie pływające stacje demagnetyzacyjne projektu B208 wprowadzone do służby w 1972 roku. Pierwsza z nich, SD-11 wchodzi w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, a bliźniacza SD-13 należy do 3. Flotylli Okrętów.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Wkrótce po dostarczeniu 3 Jaków-17 i pierwszych Jaków-17W do Polski, rozpoczęły się przygotowania do wprowadzenia do służby kolejnych myśliwców Jak...

więcej polecanych artykułów