Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-06-05 14:10:19

Umowa na dostawy 50 tys. hełmów kompozytowych HP-05

     W dniu 5 czerwca br. z firmą PSO Maskpol S.A. zawarta została umowa o wartości 93,5 mln PLN na zakup 50 tys. hełmów kompozytowych HP-05 typu „high-cut”. Dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2020-2023, a pierwsze hełmy mają trafić do jednostek wojskowych już w lipcu bieżącego roku. Postępowanie przeprowadzono na podstawie decyzji nr 92/MON z dnia 28 kwietnia 2017 r. „w sprawie pozyskiwania sprzętu wojskowego Wojsk Obrony Terytorialnej”. Wybrany typ hełmu został uznany za wyrób kwalifikowany w zakresie podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa. Hełmy przeznaczone są dla całych Sił Zbrojnych RP w tym dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Zawarty kontrakt nie przewiduje prawa opcji.

HP-05 Maskpol SA

  Na mocy decyzji nr 76/MON z 4 kwietnia 2017 roku zmieniającej decyzję w sprawie określenia funkcji gestorów i centralnych organów logistycznych sprzętu wojskowego w resorcie obrony narodowej, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej jest gestorem hełmów kompozytowych w siłach zbrojnych.

  Dotychczasowe doświadczenia z eksploatacji hełmów oraz wnioski wpływające do gestora z innych rodzajów sił zbrojnych, a także Polskich Kontyngentów Wojskowych, wskazywały na konieczność pozyskania nowego typu hełmu, który spełniłby wymagania lekkiej piechoty oraz wybranych specjalności wojskowych w innych rodzajach sił zbrojnych. W następstwie tych analiz powstała potrzeba pozyskania hełmów typu „fast”, która uruchomiła proces pozyskania.

  Hełm HP-05 spełnia wymagania pododdziałów lekkiej piechoty, zapewnia też funkcjonalności właściwe dla wybranych stanowisk związanych z obsługą bojowych wozów piechoty, artylerii i innych specjalistycznych we wszystkich rodzajach sił zbrojnych. Jest najnowszym produktem tego typu w ofercie spółki Maskpol, opracowanym na potrzeby wojska, policji oraz innych formacji mundurowych. Dzięki wysokiemu podcięciu pozwala on na lepszą współpracę z akcesoriami takimi jak ochronniki słuchu, maska ochronna, oświetlenie taktyczne, kamera czy gogle noktowizyjne. Oprócz wysokiej wytrzymałości balistycznej, cechą wyróżniającą hełm jest także powłoka czerepu, odporna na uszkodzenia mechaniczne. Masa kompletnego hełmu dla największego rozmiaru wynosi niecałe 1600 g.

  Jak wyjaśnia w opublikowanym komunikacie rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej płk Marek Pietrzak, docelowo gestor widzi potrzebę utrzymywania w siłach zbrojnych co najmniej dwóch typów hełmów. Pierwszy - typu „high-cut” oraz drugi - nowego typu hełm pełny stanowiący znaczne udoskonalenie dotychczas stosowanych konstrukcji wzór 2005.

  Aktualnie na wyposażeniu sił zbrojnych jest ponad 159 tys. hełmów kompozytowych. Liczba ta nie obejmuje hełmów, którymi posługują się żołnierze Wojsk Specjalnych oraz Żandarmerii Wojskowej.

(TD na podstawie komunikatów Wojsk Obrony Terytorialnej i Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.)

Fot. PSO Maskpol S.A.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Pocisk przeciwokrętowy Exocet

Pocisk przeciwokrętowy Exocet

Francuski pocisk Exocet był jedną z pierwszych konstrukcji tego rodzaju skonstruowanych i wprowadzonych do produkcji na Zachodzie, choć palma pierw...

więcej polecanych artykułów