Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-07-08 17:35:47

Wieloletnia umowa na karabinki GROT

     8 lipca br. w siedzibie spółki Fabryka Broni Łucznik-Radom, głównego producenta broni strzeleckiej w Polsce, podpisano umowę na zakup dla wojska kolejnej partii karabinków 5,56 mm systemu GROT. Zawarta w obecności ministra obrony umowa zakłada zakup i dostarczenie w latach 2020-2026 łącznie 18 305 kbk MSBS GROT za kwotę prawie 180 mln PLN brutto (177 179 890,35 PLN brutto).


  Umowę w obecności Mariusza Błaszczaka podpisał szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Dariusz Pluta oraz prezes radomskiej spółki Adam Suliga. O pewnych szczegółach transakcji, ale przede wszystkim statusie programu MSBS GROT poinformowały z kolei Wojska Obrony Terytorialnej, gestor Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej, i ich największy faktyczny użytkownik. WOT wykorzystuje te najnowsze polskie karabinki od 2017 roku, od 2019 roku pewne partie trafiły także do brygad aeromobilnych i Podhalańczyków.

  Z komunikatu służb prasowych WOT dowiadujemy się, że dotychczas z dużej partii zamówionej umową z września 2017 roku, powiększonej następnie aneksem w 2019 roku na łącznie 50 737 karabinków GROT (GROT C16 FB-M1 kal. 5,56 mm), dotychczas dostarczono do Sił Zbrojnych RP 36 737 karabinków tego typu. Pozostałe do przekazania 14 000 kbk GROT zostanie dostarczonych do 2022 roku.

  Uśredniając więc, spółka FB Łucznik-Radom realizacją umowy potwierdza praktyczną zdolność do produkcji przynajmniej 10 000 karabinków GROT rocznie. Przyczyniły się do tego prace wykonane w ostatnich latach, mające na celu dostosowanie możliwości produkcji do technologicznych wymogów MSBS GROT, ale i związanych ze zwiększeniem zdolności produkcyjnych spółki.

  Z tego powodu pojawiły się głosy, że partia niewiele ponad 18 tysięcy kbk GROT dostarczanych w ramach podpisanej umowy wieloletniej do 2026 roku, w skromnym stopniu wyczerpuje możliwości spółki, ale i jej potrzeby finansowe. Zapewne z tego powodu minister Mariusz Błaszczak, świadom długoterminowej realizacji zlecenia, potwierdził zawarcie w podpisanej dziś umowie ewentualnych opcji na kolejne partie karabinka GROT. Jak udało się dowiedzieć, opcje te nie dotyczą konkretnych liczb dla ewentualnych zakupów radomskiego karabinka, ale ustalają możliwość zakupu w przyszłości kolejnych aneksowanych partii w cenie jednostkowej ustalonej, a zawartej dziś w umowie.

  Komunikat WOT podaje również, że w ramach podpisanej 8 lipca umowy do żołnierzy trafi zmodyfikowany karabinek wersji A2. Czytamy, że najważniejsze zmiany w stosunku do poprzedniej wersji dotyczą poprawy łoża oraz chwytu przedniego, które zostaną wyposażone w system mocowania akcesoriów MLOK. Modyfikacji zostanie poddana również rękojeść, zamek wraz z iglicą - co ma poprawić wytrzymałość iglicy w zakresie treningu bezstrzałowego „na sucho”. Ostatnią zmianą wobec poprzednika będzie wymiana pasa nośnego dwupunktowego, w ramach której wydłużony zostanie odcinek pasa do szybkiej regulacji.

  WOT podsumowuje także dotychczasowe doświadczenia z kbk GROT: "Blisko 3-letnia eksploatacja ponad 30 tys. karabinków w wersji A0 oraz A1 nie ujawniła istotnych wad konstrukcji, dała natomiast solidne podstawy do wyspecyfikowania udoskonaleń, po wprowadzeniu których możliwa była produkcja kolejnych ulepszonych wersji karabinka: A1 i A2. Dotychczasowa usterkowość jest na niskim poziomie. Zgłoszenia reklamacyjne dotyczą tylko około 3% egzemplarzy karabinków." Do trzech najczęstszych uwag zgłaszanych przez użytkowników w ramach reklamacji, zgodnie z przytaczanym komunikatem, należy zaliczyć zerwanie się okładki napinacza, zagubienie regulatora gazowego oraz uszkodzenie zderzaka suwadła.

  Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej jako gestor Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej, na bazie konstrukcji karabinka GROT zamierza w dalszym ciągu rozwijać ten system. Zgodnie z tymi założeniami w kolejnych latach przewiduje się pozyskanie: 5,56 mm subkarabinka w kolbowym układzie konstrukcyjnym z lufą 10 cali (254 mm), zestawów konwersyjnych na amunicję barwiącą UTM, 7,62×51 mm samopowtarzalnego karabinu wyborowego oraz 40 mm granatnika podwieszanego. Komentując powyższe, można stwierdzić, że założenia gestora pokrywają się z pracami prowadzonymi już od kilku lat przez FB Łucznik-Radom.

  Opis powyższego wymaga pewnego komentarza. FB Łucznik-Radom swój przychód na poziomie blisko 200 milionów złotych realizuje w blisko 90% w oparciu o rynek polski, w którym zdecydowanie dominującą rolę odgrywają zlecenia Ministerstwa Obrony Narodowej. Po realizacji wieloletnich umów z lat 2016-2019 na ponad 25 tysięcy karabinków Beryl i Mini-Beryl (156 mln PLN brutto) to właśnie produkcja i sprzedaż kbk GROT stanowiła kluczowy element działalności spółki (w 2018 roku kbk GROT na poziomie 50%, Beryl - 20% i Mini-Beryl - 8% przychodów). Skromne przychody następują dzięki remontom wojskowej broni strzeleckiej systemu Beryl/Mini Beryl, czy zakupy resortu spraw wewnętrznych i administracji. Odejście od zleceń na Beryla, brak kolejnych zamówień z Nigerii na Beryl M762, powodował przyrost znaczenia dla spółki produkcji i sprzedaży do wojska kbk GROT. Wzmocnieniem przychodów stała się także umowa z 2018 roku (z aneksem z 2019 roku) na w sumie 19 973 pistoletów VIS100 (dawny PR-15) z terminem dostawy do 2022 roku. Dodajmy do tego ogólną sytuację finansową z ostatnich lat związaną z przyrostem kosztów działalności w kontrze do umów kosztorysowanych i podpisywanych niekiedy przed kilku laty, jak i choćby wzrostami cen energii elektrycznej. Dlatego średnioroczne 3000 kbk GROT i przeliczeniowy przychód rzędu 25 mln PLN brutto jest raczej niemiłym zaskoczeniem dla załogi Łucznika. Nie rozwiązuje bowiem problemu przychodów przed którym będzie stał, a może już stoi zakład z Radomia. Zarządowi pozostaje zatem liczyć, na aneksowanie zapisów zawartej dziś umowy, które zwiększy sprzedaży kbk GROT w kolejnych latach.

 W takiej sytuacji pojawia się pytanie - co dalej? W 2022 roku zostaną zrealizowane kluczowe kontrakty na zasadnicze zakupy kbk GROT oraz pistolety VIS100. Jeśli już pominiemy argumenty za znaczeniem FB Łucznik-Radom dla programu modernizacji zasadniczych części uzbrojenia praktycznie każdego polskiego żołnierza, pomocny dla firmy może okazać się kalendarz wyborczy. W 2023 roku będziemy świadkami parlamentarnej kampanii wyborczej, choć nie można i wykluczyć, że stanie się tak i wcześniej. Z pewnością za akceptowalną i normalną sytuację nie należy mimo wszystko uznawać, że spółka państwowa realizuje program modernizacji parku produkcyjnego, jego wydolność, aby potem od zasadniczo jedynego partnera biznesowego otrzymać zlecenie na poziomie 3000 kbk GROT rocznie. Szef MON Mariusz Błaszczak na Twitterze napisał - "Do 2026r. każdy żołnierz będzie dysponował GROT", ale pomijając już co autor miał na myśli, z pewnością takim zleceniem, przy wzrastającej liczebnie armii, tego nie dokonamy.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Zakres zadań i znaczenie niemieckiej marynarki wojennej w odniesieniu do całych sił zbrojnych tego państwa w ostatnim czasie uległy znacznemu zwięk...

więcej polecanych artykułów