Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-07-13 09:27:58

Transatlantycki przerzut amerykańskiego batalionu

     W latach 90. Stany Zjednoczone w praktyce zaprzestały ćwiczeń sprawdzających zdolność do szybkiego przerzutu wojsk lądowych w dowolne miejsce globu. Zamiast alarmowych, nie zapowiedzianych szkoleniowych przedsięwzięć - Amerykanie musieli wykonywać podobne zadania, ale w formie operacyjnej, a to w związku z prowadzonymi działaniami w Iraku i Afganistanie. W ostatnich latach powrócono jednak do wykonywania Emergency Deployment Readiness Exercise i dotyczyło to zarówno jednostek bojowych, wsparcia i zabezpieczenia wojsk. Takie były planowane również w ramach dużych ćwiczeń amerykańskich Defender Europe 20. Z wiadomych powodów zostało ono mocno ograniczone. Zdecydowano jednak, że w okresie letnim EDRE w Europie zostanie przeprowadzony.


 Jak poinformowali Amerykanie, wraz z nim polski resort obrony, ćwiczenie związane z transatlantyckim przerzutem wybranej jednostki US Army przeprowadzone zostanie pomiędzy 14 lipca i 23 sierpnia 2020 roku i dotyczyć będzie 2. batalionu 12. Pułku Kawalerii 1. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej ze składu 1. Dywizji Kawalerii. Przerzut dotyczyć ma blisko 550 żołnierzy. Już w Europie, przejmą oni wymagany dla jednostki sprzęt i uzbrojenie, przede wszystkim 55 czołgów Abrams i bwp Bradley. Sprzęt pochodzi z magazynów długoterminowego składowania (Army Prepositioned Stock) ulokowanych w Belgii i Niemczech. Jeszcze w lutym br. trafił on na niemiecki poligon Bergen-Hohne, a teraz znajdzie się w rękach kawalerzystów i po przygotowywaniu zostanie przetransportowanych na polski poligon w Drawsku Pomorskim. Tutaj przeprowadzone zostaną ćwiczenia, jak informują Amerykanie szczebla kompanii czy nawet plutonów, z pododdziałami polskich 12. i 17. Brygady Zmechanizowanej. W ćwiczeniu weźmie udział Wysunięte Dowództwo 1. Dywizji Kawalerii US Army z Poznania, nadzór nad nim prowadzi Dowództwo Szkolenia US Army Europe (tzw. 7. Armia). Wakacyjny EDRE w Europie ma wymiar strategicznego przerzutu, ale działań taktycznych. Nie można jednak tracić z zasięgu wzroku działań amerykańskich sił zbrojnych, weryfikujących, także na naszym kontynencie, przyszłe (w perspektywie dekady) pole walki, a nie tylko dzisiejsze jej koncepcje.  

 Ciekawym elementem ćwiczenia będzie montaż na czołgach Abrams aktywnych systemów ochrony pojazdów Trophy. Amerykanie chcą sprawdzić możliwość instalacji systemów Trophy w warunkach polowych, mając w dyspozycji pewną liczbę Trophy, kierowanych do wskazanych pododdziałów w zależności od potrzeb operacyjnych. Na polskim poligonie będzie przeprowadzone sprawdzenie Trophy. Pierwotnie planowano, że w ramach Defender Europe 2020 system Trophy i sprzęt z APS trafi do pododdziałów 116. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego Gwardii Narodowej stanu Idaho.

 Ćwiczenie związane jest ze sprawdzeniem gotowości do alarmowego przerzutu wojsk w dowolne miejsce globu, w tym wypadku mowa o wschodniej flance NATO i nie jest to pierwsze EDRE przeprowadzone w ostatnich latach na terytorium Polski. W marcu 2019 roku dokonano przerzutu 1500 żołnierzy 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej ze składu 1. Dywizji Pancernej (dwa bataliony operacyjne plus element dowodzenia). EDRE w Europie wykonywano także po za Polską, takie zadanie wykonał w 2017 roku batalion 4. Dywizji Piechoty przerzucony z USA do Niemiec.

(MC)

fot. Staff Sgt. Chris Bonet/US Army
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bezzałogowy General Atomics MQ-1C Gray Eagle

Bezzałogowy General Atomics MQ-1C Gray Eagle

Rok 2002 przyniósł dwa bardzo istotne wydarzenia dla przyszłości floty systemów bezzałogowych US Army. Jednym z nich było rozpoczęcie dostaw, pocho...

więcej polecanych artykułów