Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-07-13 14:42:28

Przetarg na mobilne strzelnice

     Inspektorat Uzbrojenia upublicznił 10 lipca br. informację dotyczącą przetargu na zakup krytych mobilnych strzelnic ćwiczebnych w kontenerach 40-stopowych High Cube (wyższe o kilkadziesiąt centymetrów od standardowych kontenerów). Zainteresowane podmioty mają czas na składanie wniosków o udział w postępowaniu do 7 sierpnia br.

 Jako kompletną strzelnicę IU przyjmuje zestaw trzech połączonych na czas użytku kontenerów pozwalających na prowadzenie szkolenia strzeleckiego w różnych pozycjach, zarówno indywidualnie jak i w parach. Powinna także być wyposażona między innymi w interaktywny multimedialny trenażer strzelecki z projektorem multimedialnym oraz oprogramowaniem w języku polskim, umożliwiającym prowadzenie wszystkich strzelań szkolnych i bojowych z broni strzeleckiej. Przeznaczenie zakupu zapewne wyjaśnia informacja, że strzelnica powinna pozwalać na szkolenie zgodnie z aktualną wersją „Programu strzelań z broni strzeleckiej MON Sygn. Szkol. 857/2012” oraz „Tymczasowym programem strzelań Wojsk Obrony Terytorialnej z dnia 15 kwietnia 2019 r.”.

 Dla postępowania prowadzonego zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych przyjęto procedurę ograniczoną, czyli wiążącą się z udziałem na poziomie ofertowym maksymalnie pięciu podmiotów. W przypadku zainteresowania większej liczby podmiotów, tych pięciu wyłonionych zostanie na bazie kryterium dostaw o największej wartości w ostatnich pięciu latach z grupy mobilnych strzelnic, osłon balistycznych, kulochwytów lub sterowanych bezprzewodowo obrotniko-podnośników celów strzelniczych. W wymaganiach wobec firmy zainteresowanej złożeniem wniosku wartość takich dostaw w ostatnich 5 latach określono na przynajmniej 2 mln PLN.

 O wyborze konkretnego dostawcy zdecydują trzy kryteria: najniższa cena (70 pkt), gwarancja (10) oraz roczne koszty eksploatacji, w tym obsługa kulochwytu i powierzchni antyrykoszetowych (20). Termin realizacji zlecenia upływa z dniem 30 października 2022 roku.

 Prowadzący postępowanie nie poinformował o liczbie planowanych do zakupu mobilnych strzelnic kontenerowych. Nie do końca wskazuje na to także wymagana kwota sprzedaży w ostatnich 5 latach na poziomie 2 mln PLN. Może bowiem oznaczać zarówno zakres zlecenia, ale i ukłon w stosunku do niektórych, mniejszych potencjalnych dostawców. W Polsce ofertę mobilnych strzelnic kontenerowych, zestawu w trzech kontenerach 40-stopowych HC, zapewnia ZM Tarnów S.A. Spółka zrealizowała zlecenie na przełomie 2017 i 2018 roku na cztery takie komplety, które trafiły do batalionów WOT w Łomży, Lublinie, Rzeszowie i Siedlcach. Strzelnice te pozwalają na prowadzenie szkolenia równolegle przez dwóch żołnierzy, długość linii ognia wynosi 27 m.  

 Zakup pierwszych czterech strzelnic dla WOT, prowadzony wówczas przez 12. Wojskowy Oddział Gospodarczy, był także przedmiotem kontroli NIK. Wartość zakupu realizowanego z wolnej ręki wynieść miała 7,48 mln PLN. NIK zakwestionował wykorzystanie właśnie trybu tzw. z wolnej ręki oraz wybór dostawcy tylko z grupy podmiotów Grupy PGZ. Pozyskanie strzelnic realizowano jako pilną potrzebę dla WOT. 

 Obecne postępowanie prowadzone jest przez Inspektorat Uzbrojenia, także z zastosowaniem ustawy Prawo zamówień publicznych, ale z przyjęciem procedury ograniczonej. Co ciekawe, nikt nie powołał się w 2020 roku na kontynuacją zakupu sprzętu wprowadzonego już do użytku w Siłach Zbrojnych RP. 

(MC)

fot. Wojska Obrony Terytorialnej
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Ogniem na wprost! Haubice 155 mm w bezpośredniej walce

Ogniem na wprost! Haubice 155 mm w bezpośredniej walce

W artykułach przedstawiających możliwości i kierunki rozwoju samobieżnej artylerii lufowej, przede wszystkim kalibru 155 mm, zwraca się szczególną ...

więcej polecanych artykułów