Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-07-21 11:07:03

Testy Amunicji Precyzyjnego Rażenia kalibru 155 mm

     Wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka MESKO S.A. przeprowadziła kolejne z zaplanowanych badań poligonowych rodziny efektorów naprowadzanych na światło odbite od celu, tj. Amunicji Precyzyjnego Rażenia (APR) 155 mm dla armatohaubic samobieżnych Krab oraz Kryl.


 Badania zakładały sprawdzenie funkcjonowania głowicy śledzącej oraz autopilota opartych na polskich blokach elektroniki oraz sprawdzenie polskich ładunków silnika marszowego. Wyniki badań potwierdziły bardzo dużą precyzję naprowadzania na dystansie ponad 8 kilometrów (oba pociski trafiły praktycznie w punkt podświetlania) oraz wykazały wzorowe działanie testowanych podzespołów.

  Opracowywana w naszej Grupie amunicja APR 155 to rozwiązanie skrojone pod potrzeby Dywizjonowych Modułów Ogniowych REGINA, wyposażonych w armatohaubice Krab. Razem z pozostałą amunicją z tej grupy, tj. APR 120 dla moździerzy Rak oraz ppk PIRAT tworzą kompleksowy środek ogniowy szczebla taktycznego. Na uwagę zasługuje również system naprowadzania, który działa niezależnie od systemów nawigacji satelitarnej oraz cechuje się wysoką odpornością na szerokie spektrum środków walki radioelektronicznej. Zakończone właśnie badania to ważny etap w procesie wyposażenia sił zbrojnych w najnowocześniejsze rozwiązania powiedział Hubert Stępniewicz, członek zarządu PGZ S.A.

 Projekt APR 155 jest opracowywany dla 155 mm dywizjonowych modułów ogniowych REGINA (opartych na armatohaubicach samobieżnych Krab) oraz dla 155 mm armatohaubic samobieżnych Kryl. Wprowadzenie APR na wyposażenie Sił Zbrojnych RP ustanowi zdolność do precyzyjnego rażenia przeciwnika poza zasięgiem jego broni na szczeblu taktycznym oraz rozszerzy zdolności prowadzenia wsparcia bezpośredniego przez artylerzystów. Projekt realizowany przez MESKO S.A. we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną, CRW Telesystem Mesko i partnerem zagranicznym, ukraińską firmą PROGRESS, znajduje się obecnie na końcowym etapie wykonania. Planowane zakończenie projektu to grudzień bieżącego roku, zaś ustanowienie i osiągnięcie zdolności produkcyjnych zaplanowano na 2021 rok.

 APR 155 jest elementem rodziny efektorów naprowadzanych na światło odbite od celu, w skład której wchodzi również amunicja precyzyjnego rażenia (APR) w kalibrze 120 mm dla samobieżnych moździerzy Rak oraz przeciwpancerny pocisk kierowany PIRAT. Konieczny dla sprawnego funkcjonowania tego systemu laserowy podświetlacz celu LPC-1 również jest efektem pracy badawczo-rozwojowej prowadzonej przez MESKO S.A. we współpracy m.in. z CRW Telesystem Mesko. Podświetlacz jest kodowany i całkowicie kompatybilny z systemem NATO i daje możliwość współpracy z innymi systemami kierowania ogniem, stosowanymi przez formacje sojusznicze.

Polska Grupa Zbrojeniowa
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
NAREW według PGZ - maksymalizacja wykorzystania posiadanego potencjału oraz lat doświadczeń

NAREW według PGZ - maksymalizacja wykorzystania posiadanego potencjału oraz lat doświadczeń

Postępy w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na szczeblu średniego zasięgu jak i krótkiego zasięgu prowadzą do zaognienia dyskusji dotyc...

więcej polecanych artykułów