Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-07-26 13:18:35

Powstanie (ponownie) kabura do VIS100

     Wprowadzenie do uzbrojenia pistoletów VIS100 wiąże się także z kolejnymi decyzjami. Krakowska 3. Regionalna Baza Logistyczna ogłosiła w lipcu postępowanie przetargowe związane z zaprojektowaniem i dostarczeniem kabur do nowych pistoletów wojskowych. To swoiste deja vu, wojsko oczekiwało prototypu kabury oraz pierwszych dostaw w roku ubiegłym, tak jak dostarczano pistolety.

Pistolet PR-15 przeistoczył się w VIS100, nawiązując tym samym do wspaniałej legendy z międzywojennego dwudziestolecia. Piszący te słowa nie weryfikował, czy w II Rzeczypospolitej w równie skomplikowany sposób powstawała kabura do pistoletu VIS wz. 35. fot. FB Łucznik-Radom

 Dla postępowania przyjęto formułę ograniczoną, czyli w tym przypadku uzależnioną od dotychczas zrealizowanych dostaw wyposażenia broni palnej o wartości 200 tys. PLN, za które wykonawcy otrzymywać będą dodatkowe punkty. Za każdą taką rzetelnie zrealizowaną dostawę firma otrzyma 25 pkt, ale wojskowi chcą brać pod uwagę jedynie cztery takie dostawy. Przy wyrównanej walce dostawców, zwycięzców wyłoni kalkulacja wartości dostaw. Dzięki procedurze ograniczonej zamawiający zakłada ograniczenie liczby podmiotów do składania ofert do trzech. Firmy mają czas na składanie wniosków o udział w postępowaniu do 11 sierpnia br. O wyborze kontrahenta dla publicznych pieniędzy zdecydują trzy kryteria: najniższa cena (60 pkt), okres gwarancji (20 pkt przy 60 miesiącach, 10 pkt przy 42 miesiącach) i czas dostawy pierwszej partii (20 pkt przy dostawie w 30 dni od protokołu odbioru prototypu, 10 pkt przy 40 dniach). Trudno znaleźć informację, co oznacza hasło pierwsza partia.

 Celem wykonania poprawnego prototypu, Fabryka Broni Łucznik w Radomiu udostępnić ma wzorzec pistoletu VIS100. Udostępnienie nastąpi po podpisaniu umowy na wykonanie prototypu oraz umowy o poufności pomiędzy wykonawcą z producentem broni. Zaakceptowany prototyp trafi do produkcji - to drugi etap tego samego postępowania. Zamówienie gwarantowane opiewać ma na 4800 kompletów kabur (w tym 175 dla osób leworęcznych). W zapisach zawarto także możliwość realizacji zamówienia opcjonalnego, maksymalnie w takich samych ilościach. Realizacja opcji uzależniona jest od potrzeb oraz zdolności finansowych. Zamówienie ma być szybko zrealizowane, pomiędzy 5 października, a 30 listopada 2020 roku. Brak informacji o szczegółowych wymagania technicznych, natomiast wiadomo, że zakłada się użytkowanie pojedynczej kabury przez 5 lat.

  Krótki termin realizacji, premiowanie choćby jego skrócenia o kilka dni, wydaje się skutkiem wydarzeń sprzed roku. Wówczas to krakowska baza także procedowała dwuetapowe zadanie związane z opracowaniem prototypu kabury i wyprodukowaniem kabur seryjnych do pistoletu VIS100 z wyposażeniem. Po przesunięciach terminów, udało się wyłonić wykonawcę za kwotę 857 tys. PLN brutto w postaci konsorcjum HOLSTERS HPE Polska oraz Maskpol Sp. z o.o. Zakładano, że pierwszy etap opracowania prototypu zostanie zrealizowany w dwa tygodnie, produkcja 1500 kpl. kabur seryjnych w niewiele ponad miesiąc. Terminy zatem zbliżone do oczekiwań z 2020 roku, acz wojskowi podnieśli poprzeczkę, zlecenie produkcyjne ma być trzykrotnie większe, najlepiej dla nich z dostawą pierwszej partii już w 30 dni - co preferują przecież punktami. Brak jest wiarygodnej informacji, dlaczego wojsko identyczne zadanie prowadzi w 2020 roku, skoro robiło to, z dokumentów wynika z sukcesem, rok wcześniej. Dzięki jednak takiemu procedowaniu, przynajmniej jeden podmiot dysponuje dziś doświadczeniem i wiedzą niezbędną do wykonania zlecenia od prototypu do dostawy w kilka tygodni. W 2019 roku przeszło już całą procedurę, a prócz wzrostu skali potrzeb, nic nie wskazuje, że nastąpiły istotniejsze zmiany. Jeśli uznamy, że mowa o równych warunkach, oby jednak zakończyło się sukcesem. Bowiem chyba nikt: ani zamawiający, ani użytkownik, ani nawet przemysł - nie chce wracać do tematu opracowania prototypu kabury taktycznej pistoletu VIS100 w 2021 roku.

 W wielu krajach przy procesie tworzenia prototypu dopuszcza się więcej podmiotów na etapie wykonawczym, przynajmniej dwa. Dzięki temu redukuje się ryzyko niepowodzenia projektu, wprowadza także efekt bezpośredniej rywalizacji do ostatniego etapu. Oczywiście ułomnością takiego systemu jest finansowanie do pewnego etapu prac dwóch firm, z założeniem, że dorobek przynajmniej jednej z nich nie będzie kontynuowany. Chociaż kabura to nie armata czy śmigłowiec bojowy, stanowi ważny element wyposażenia każdego użytkownika pistoletu. Kabura to nie są także koszty prototypowania, jak dla uzbrojenia zaawansowanego. A wyobraźmy sobie sytuację, że wyłoniony wykonawca prototypu, nie przeprowadzi tego w sposób akceptowalny, tym samym przez kolejne miesiące żołnierze będą nosić swoje nowe pistolety z zapasowymi magazynkami w kieszeniach umundurowania albo chlebakach. Oczywiście żołnierz WOT za służbę dostaje także gratyfikację finansową, jakiś model uniwersalnej kabury może zatem sobie nabyć. Tak, to żart, ale na miarę rzeczywistego obrazu dzisiejszej sytuacji.

 Umowę na zakup pistoletów wojskowych kal. 9x19 VIS100 (wcześniej znane jako PR-15 Ragun) podpisano 4 grudnia 2018 roku, aneksowano w roku kolejnym. Dostawy pierwszych partii przewidziano na drugą połowę 2019 roku. Całość zlecenia opiewającego na 19973 egzemplarze VIS100 przewiduje się zrealizować w 2022 roku. Zamówienie wykonywane jest na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej, którego cały skład osobowy przejść ma przeszkolenie pod nowy pistolet wojskowy, ale etatowo trafić ma do kadry dowódczej i wybranych specjalności wojskowych. VIS100 stanowi jeden z elementów, pierwotnie realizowanych i wdrażanych w ramach kompleksowego programu Tytan.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Pocisk przeciwokrętowy Exocet

Pocisk przeciwokrętowy Exocet

Francuski pocisk Exocet był jedną z pierwszych konstrukcji tego rodzaju skonstruowanych i wprowadzonych do produkcji na Zachodzie, choć palma pierw...

więcej polecanych artykułów