Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-08-06 16:50:08

Ponowienie zwierzchnictwa nad Wojskiem Polskim przez Prezydenta Dudę

     Inauguracja drugiej kadencji Prezydenta RP Andrzeja Dudy, to również odnowienie zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi. W godzinach popołudniowych uroczystość odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza, przy asyście pododdziałów reprezentacyjnych Wojska Polskiego. W swoim przemówieniu, w otoczeniu generałów i żołnierzy, Andrzej Duda przedstawił także swoje dążenia w obszarze bezpieczeństwa narodowego, na najbliższe pięć lat.


 W okolicznościowym przemówieniu Prezydent Duda nawiązywał do czasów walki o niepodległość, czy jej utrzymanie w okresie wojny z bolszewikami, której apogeum w postaci Bitwy Warszawskiej stulecie obchodzimy na dniach. Dziękował także za ostatnie pięć lat zwierzchnictwa.

 "Tak, będziemy kontynuowali wszystkie programy modernizacji polskiej armii. Tak, będziemy czynili wszystko, aby pomimo obecnej kryzysowej sytuacji związanej z koronawirusem, realizować wydatki na modernizację polskiego wojska. I podnieść te wydatki do 2,5% PKB w terminie, a mam nadzieję, że uda nam się to zrobić wcześniej. Tak, będziemy realizowali rozpoczęte programy. Tak, swojej modernizacji, wierzę w to głęboko, doczeka się także Polska Marynarka Wojenna" - zadeklarował na uroczystości Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych, Andrzej Duda.

 Uprawnienia Prezydenta RP, w tym jego zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi, zapisane są w konstytucji oraz ustawach (m.in. o stanach nadzwyczajnych, o powszechnym obowiązku obrony RP). Między innymi Prezydent (na wniosek premiera) może zarządzić mobilizację i użycie Sił Zbrojnych RP, wprowadza (na wniosek rządu) stan wojenny, Prezydent kieruje obroną państwa we współdziałaniu z rządem, mianuje (na wniosek premiera) naczelnego dowódcę, zatwierdza (na wniosek premiera) strategię bezpieczeństwa narodowego, określa (na wniosek szefa MON) główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych, uczestniczy w odprawach kierowniczej kadry resortu obrony i armii, decyduje (na wniosek rządu) o użyciu Wojska Polskiego poza granicami kraju, powołuje wysokich rangą dowódców wojskowych, czy nadaje określone stopnie wojskowe.

 Warto także uzupełnić, że zgodnie z ustawą o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych, w swojej przedmiotowej nowelizacji z 2019 roku, zakłada się osiągnięcie 2,5% PKB na potrzeby obronne Polskie w 2030 roku. Co ciekawe, konkretna zapowiedź pojawiła się także w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego, zatwierdzonej 12 maja 2020 roku - zatem już w czasie pandemii - a dotyczy ona przyspieszenia rozwoju zdolności operacyjnych Wojska Polskiego, tym samym potrzebę zdynamizowania finansowania wydatków obronnych, osiągając 2,5% PKB już w 2024 roku.

(MC)

fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

System rakietowy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew należy do tej grupy polskich programów modernizacyjnych, wcale nie tak mało liczne...

więcej polecanych artykułów