Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-08-11 12:38:23

Okręty Marynarki Wojennej z nowymi systemami swój-obcy

     Inspektorat Uzbrojenia poinformował o uruchomieniu postępowania przetargowego związanego z wyłonieniem dostawcy i integratora nowych systemów swój-obcy (transponderów) na okrętach Polskiej Marynarki Wojennej.

Co ciekawe i pozytywne, oba radary Odra wykorzystywane przez Morską Jednostkę Rakietową posiadają już IFF Mark XIIA Mod. 5. Zasadniczo jednak, oprócz mizerii okrętowej, także wyposażenie jednostek MW RP odstaje z adekwatnymi do wymagań NATO rozwiązaniami z obszaru systemów swój-obcy. Podobna sytuacja jest zresztą w praktycznie całej obrony powietrznej. fot. Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny

 Zakłada się zastosowanie w postępowaniu, w razie szerszego zainteresowania, procedury ograniczonej, z dopuszczeniem do składania ofert maksymalnie pięciu podmiotów. Ich liczba zostanie wyłoniona poprzez przydzielenie dodatkowych punktów za wykazane dotychczas dostawy systemów identyfikacji swój-obcy. Zainteresowane podmioty mają czas na składanie wniosków o udział w postępowaniu do 8 września br. O wyborze konkretnej oferty zdecydują dwa kryteria: najniższa cena (60 pkt) i okres gwarancji (40).

 Jak informuje IU, przedmiotem zamówienia jest dostawa 15 transponderów systemu IFF standardu Mark XIIA w wersji okrętowej wraz z integracją 13 z nich na okrętach. Wymagana jest pełna implementacja urządzenia oraz zapewnienie interoperacyjności w ramach NATO na poziomie 1 i 2 Mod 5. Wykonawca powinien dostarczyć także certyfikat (np. Statement of Compliance, AIMS Certifikate Box Level itp.) uzyskany przez producenta dostarczanego transpondera IFF, potwierdzający zdolność transpondera IFF do współpracy (interoperacyjności) z szyfratorem KIV-77. Przewiduje się, że wykonanie zadania potrwa do 29 listopada 2024 roku.

 Temat systemów swój-obcy należy do grupy z rzadka przedstawianych, ale ważnych dla funkcjonowania sił zbrojnych w wysoce zautomatyzowanym i narażonym na precyzyjne uderzenia z dystansu polu walki. W Siłach Zbrojnych RP jest także o tyle drażliwy, bowiem ewidentnie „przespany” lub „przekombinowany” przez czynniki decyzyjne, bowiem od 2016 roku wiadomym jest, że Stany Zjednoczone wytwarzać miały klucze do użytkowanych dotychczas szyfratorów Mod 4 jedynie do 30 czerwca 2020 roku.

 Najnowszy Mark XIIA Mod. 5 w Siłach Zbrojnych RP montowany jest z kolei jedynie na samolotach F-16, radarach Soła i Odra, systemach przeciwlotniczych Poprad i Pilica (umowa z marca br.), a z okrętów najnowszy Mod ma być zamontowany na ORP Ślązak i ORP Kormoran. Warto dodać, że polskimi systemami IFF (interrogator i transponder, także system o odwróconej odpowiedzi) powstałymi w ramach projektów Kwisa/Kwisa 2 zajmuje się spółka PIT-Radwar.

 Mark XIIA Mod. 5 w stosunku do poprzedniej generacji, opierającej się jeszcze o kryptologię sprzed kilku dekad, ma być przełomem. Zastosowano w nim nowe rodzaje cyfrowej modulacji, widmo rozproszone, pojawiły się szerokie możliwości transmisji danych, nowoczesny algorytm kryptologiczny z zabezpieczeniem raportów ze statków powietrznych, bardzo skrócono czas działania kluczy - uniemożliwiono praktycznie podszycie się przeciwnika pod system własny. Mod. 5 jest bardziej niezawodny, nie zakłóca transponderów cywilnych i w końcu uniemożliwia nakładanie się odpowiedzi od obiektów znajdujących się bardzo blisko siebie. W odróżnieniu od poprzedniej generacji, Mod. 5 wysyła wymuszoną odpowiedź także na tzw. zapytanie śmiertelne, stanowiące ostatnie wezwanie w procesie identyfikacji przed użyciem uzbrojenia. W ramach Mod. 5 także można dokonać rozróżnienia. Przy poziomie 1 występuje identyfikacja obiektu bez podawania danych lokalizacyjnych, z kolei poziom 2 to już informacje uwzględniające długość i szerokość geograficzną, wysokość podawaną z systemu nawigacji satelitarnej (lub barometryczną). Z powyższego komunikatu IU o przetargu wynika, że okręty Polskiej MW otrzymać mają Mod. 5 zarówno poziomu 1 jak i 2.

 Warto dodać, że nie każdy kraj produkuje szyfratory do Mod. 5. Te powstają w Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii i po trwających staraniach i naciskach dostęp do niezbędnych danych otrzymała również Turcja, budująca także zdolnośc szyfrowania na poziomie wyłącznie narodowym.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Gdy w armiach potencjalnego przeciwnika - NATO, w latach 80-tych XX wieku rozpoznanie ogólnowojskowe realizowano poprzez kołowe czy to gąsienicowe ...

więcej polecanych artykułów