Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-08-17 13:58:10

Anulowanie modernizacji Orkanów formalnie potwierdzone

     Jak poinformował redakcję rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztof Płatek, „zgodnie z przekazywanymi w poprzednich miesiącach informacjami do mediów potwierdzam, że w związku z wprowadzonymi zmianami w obszarze priorytetowych zadań modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP zmianie uległo finansowanie zadania dotyczącego modernizacji okrętów typu 151, co spowodowało unieważnienie prowadzonego przez Inspektorat Uzbrojenia postępowania w dniu 9 kwietnia tego roku”. Postępowanie na modernizację trzech małych okrętów rakietowych projektu 660M typu Orkan (określanych przez wojsko jako typ 151) było prowadzone od 31 lipca 2018 roku, w trybie stosownym dla zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa.

ORP Grom fot.TD

Główne uzbrojenie okrętów projektu 660M stanowią wyrzutnie przeciwokrętowych pocisków kierowanych RBS15 Mk3. Na zdjęciu ORP Grom. Fot. Tomasz Dmitruk/Dziennik Zbrojny. 

  Zakres planowanych prac miał obejmować m.in.: wymianę napędu i armaty AK-176M kalibru 76 mm, a modernizacją miały zostać objęte wszystkie okręty projektu 660M tj. OORP Orkan, Piorun i Grom. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

  Po rezygnacji z modernizacji utrzymanie w służbie okrętów projektu 660M będzie wymagało kolejnych remontów, szczególnie ich jednostek napędowych, tj. silników wysokoprężnych Zwiezda M520. Działania takie są jednak jedynie doraźnymi próbami rozwiązanie problemu i do tego nie zawsze przynoszącymi oczekiwany rezultat, o czym niedawno pisaliśmy TUTAJ.

  W praktyce podjęta decyzja oznacza, że jednostki tego typu prawdopodobnie w najbliższych latach będą musiały zostać wycofane ze służby, co istotnie osłabi i tak już ograniczone zdolności Marynarki Wojennej RP.

  Rezygnację z modernizacji ze względu na szacowany wysoki koszt można by ocenić za zasadną, jeśli środki na ten cel zostałyby przeznaczone na budowę nowych okrętów bojowych w ramach programów Miecznik lub Orka, jednak jak dotąd oba programy znajdują się w fazie analityczno-koncepcyjnej.

(TD)  
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

System rakietowy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew należy do tej grupy polskich programów modernizacyjnych, wcale nie tak mało liczne...

więcej polecanych artykułów