Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-09-17 13:06:18

Flash Sonics - sonar dla polskich AW101

     Thales poinformował o realizacji zlecenia na cztery systemy sonarowe Flash Sonics. Firma jednoznacznie nie wskazuje, że urządzenia wraz z osprzętem dodatkowym trafią na pokłady polskich AW101, ale sam sonar zanurzeniowy, ich liczba, współpraca z Leonardo oraz materiał zdjęciowy jasno wskazuje, że docelowo mowa o platformie użytkowej w postaci czterech śmigłowców zakupionych dla Marynarki Wojennej RP.


 Nie sprecyzowano konkretów, ale w informacji prasowej przekazano, że dla sprostania wymogom polskiej MW firma Thales współpracowała w tym zakresie z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 1 S.A. oraz Politechniką Gdańską - w pierwszym przypadku mowa oczywiście o kluczowym polskim podmiocie utrzymującym w sprawności całą grupę wojskowych śmigłowców, w drugim o uczelni, ale z dużym doświadczeniem np. związanym z wytwarzaniem czy modernizacją obecnie wykorzystywanych w naszym kraju sonarów.

 Flash Sonics to zanurzalny sonar pracujący na trzech częstotliwościach z przedziału 3 do 5 kHZ, na maksymalnej głębokości operacyjnej do 750 m. Masa pojedynczego systemu, wraz z kablem długości 750 m, wynosi 306 kg. System współpracuje z typowymi w NATO sonobojami jak BARRA, CAMBS i HIDAR. Ważnym elementem jest wsparcie operatora, który dzięki oprogramowaniu może m.in. automatycznie śledzić obiekt, optymalizować obszarowo wykorzystanie pracy sonoboi. Liczba użytkowników systemów rodziny Flash liczy kilkanaście marynarek wojennych świata (m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Australii), wyprodukowano dotychczas blisko 400 urządzeń z tej rodziny.

 Thales opracował także wersję kompaktową sonaru Flash Sonics, która nie wymaga platformy lotniczej pokroju AW101, ale i mniejszych śmigłowców jak AW159. Jak już oficjalnie wiadomo, Leonardo proponuje śmigłowiec AW159 w programie Kondor, związanym z zakupem wyspecjalizowanych maszyn ZOP, następców dziś użytkowanych SH-2G Seasprite. Na takie wyposażenie zdecydowano się w Republice Korei, która zakupiła AW159. 

 Umowę na cztery śmigłowce AW101 i wartości 1,65 mld PLN przeznaczone dla MW RP podpisano w kwietniu 2019 roku. Maszyny mają być przekazane użytkownikowi do końca 2022 roku. 

(MC na podstawie informacji Thales)

fot. CROWN
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Wkrótce po dostarczeniu 3 Jaków-17 i pierwszych Jaków-17W do Polski, rozpoczęły się przygotowania do wprowadzenia do służby kolejnych myśliwców Jak...

więcej polecanych artykułów