Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-09-21 15:16:19

Trio Rosomaków M3 zasili dywizyjne stanowisko dowodzenia

     W cieniu umowy modyfikującej 60 egzemplarzy KTO Rosomak do wersji transportującej obsługi ppk Spike-LR, Inspektorat Uzbrojenia podpisał jeszcze jeden kontrakt dotyczą tego typu pojazdu.


 Za kwotę 4,174 mln PLN netto spółka Rosomak S.A. dostarczy do wojska trzy egzemplarze Rosomak M3. Dla postępowania prowadzonego zgodnie z Prawem zamówień publicznych przyjęto formułę negocjacyjną, bez uprzedniej publikacji ogłoszenia. Negocjacje być może i coś przyniosły, wojskowi początkowo szacowali wartość zadania na 4,277 mln PLN netto. Decyzję o udzieleniu zamówienia podjęto 14 września 2020 roku.

 Chociaż w tytule zadania pada sformułowanie "dostawa", odniesienie do wartości zlecenia i same informacje IU w treści ogłoszenia należy odczytać, że mowa jedynie o modyfikacji trzech egzemplarzy KTO Rosomak w wersji bazowej znajdujących się w zasobach wojska do odmiany transportera opancerzonego M3. Te trzy egzemplarze trafić mają do dywizyjnego stanowiska dowodzenia, nie sprecyzowano której z dywizji. Brak konkurencyjności tłumaczony jest przez wojskowych posiadaniem tej wersji w służbie, wprowadzenie innej platformy wymusiłoby dodatkowe koszty (zabezpieczenie eksploatacji, szkolenie załóg), a spółka Rosomak S.A. jest jedynym podmiotem uprawnionym przez Patria Land Oy do dostaw, modyfikacji i modernizacji bazowych Rosomaków dla Sił Zbrojnych RP, na dodatek Rosomak S.A. jest właścicielem dokumentacji technicznej wersji M3.

 Wartość zlecenia, zbliżona jednostkowo do 60 egz. Rosomak M3 (105 mln PLN) wskazuje, że nie mamy do czynienia z istotną nowością dla Wojska Polskiego, nie ma mowy o elementach wzmocnienia samego systemu dowodzenia poprzez wóz do tego przeznaczony, ale prawdopodobnie pojazd dla pododdziału ochrony. Nie ma w nim raczej wzmocnionych środków łączności (np. radiostacja KF). Rosomaki z obrotnicami trafiały choćby i do kompanii regulacji ruchu. Co ciekawe, w ogłoszeniu nie ma mowy o odtworzeniu gwarancji dla magazynowych Rosomaków, które kupowano w przeszłości przede wszystkim pod wieże bezzałogowe ZSSW-30. Czym jest zatem Rosomak M3? Pojazd tej wersji wykorzystywany był pierwotnie podczas misji PKW Afganistan. Charakterystycznym elementem jest instalacja w stropie kadłuba opracowanej przez AMZ-Kutno obrotnicy z OSS-D (Opancerzone Stanowisko Strzeleckie - Duże), z napędem elektrycznym, uzbrojonej w karabin maszynowy/wielkokalibrowy km/granatnik automatyczny.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

W grudniu 2012 roku opinii publicznej zaprezentowano założenia Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022 (PMT), zgodnie z k...

więcej polecanych artykułów