Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-09-23 13:59:29

Projekt ustawy o powołaniu Agencji Uzbrojenia gotowy

     Podczas odbywającej się 22 września br. konferencji „Defence24 Day”, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że resort obrony posiada już przygotowany projekt ustawy o powołaniu Agencji Uzbrojenia, która ma być podstawową instytucją odpowiedzialną za pozyskiwanie sprzętu wojskowego oraz jedynym ośrodkiem decyzyjnym w tym zakresie. Minister podkreślił, że proces kupowania sprzętu dla Wojska Polskiego jest zbyt długotrwały i skomplikowany oraz zbyt wiele podmiotów w nim uczestniczy, w konsekwencji czego następuje przerzucanie się odpowiedzialnością i problemy z decyzyjnością. Powołanie Agencji Uzbrojenia ma być sposobem na poprawę tej sytuacji.

Agencja Uzbrojenia - Grafika MON.

  Szef MON zadeklarował, że nowa instytucja powinna zacząć działać już w 2021 roku, natomiast wiceminister Sebastian Chwałek uzupełnił, że na utworzenie Agencji potrzeba dwóch lat, zatem pełną zdolność powinna ona osiągnąć w 2022 roku. O jeszcze dłuższym okresie niezbędnym na przejęcie wszystkich kompetencji przez Agencję od innych instytucji mówił dr n. pr. Paweł Olejnik, szef Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych, a jednocześnie pełnomocnik ministra obrony ds. powołania Agencji Uzbrojenia. Jego zdaniem na cały proces potrzeba nawet 3-4 lat.

  Minister Błaszczak w trakcie swojego wystąpienia przedstawił najważniejsze założenia dotyczące funkcjonowania Agencji Uzbrojenia, zgodnie z którymi, ma ona być zaangażowana w cały proces nabywania sprzętu wojskowego, w tym m.in.:

 • identyfikację produktów dostępnych na rynku i spełniających wymagania operacyjne;
 • weryfikację potrzeb Sił Zbrojnych RP i urealnianie wymagań;
 • organizowanie i prowadzenie postępowań zamówień publicznych;
 • prowadzenie negocjacji i zawierania umów;
 • sprawowanie nadzoru nad jakością i użytkowaniem sprzętu wojskowego;
 • promowanie produkowanego w Polsce sprzętu na rynkach zagranicznych;
 • wycofywanie sprzętu wojskowego z użycia. 

  W struktury Agencji Uzbrojenia ma wejść w całości Inspektorat Uzbrojenia, Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych oraz Biuro do Spraw Umów Offsetowych. Agencja przejmie także część kompetencji Wojskowego Centrum Normalizacji, Jakości i Kodyfikacji (w zakresie kontroli nad jakością), Agencji Mienia Wojskowego (w zakresie wycofywania sprzętu), Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych (w zakresie wsparcia i eksploatacji sprzętu) i Departamentu Polityki Zbrojeniowej (w zakresie oceny występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa).

  Do głównych celów dla których planuje się powołanie Agencji Uzbrojenia zaliczono:

 • usprawnienie procesu pozyskiwania sprzętu wojskowego;
 • reformę procesu oceny występowania Podstawowego Interesu Bezpieczeństwa Państwa;
 • możliwość zakupu na zasadach in-house, głównie w przypadku, kiedy spółki znajdujące się w Grupie PGZ ponownie znalazły się pod nadzorem Ministerstwa Obrony Narodowej;
 • powiązanie krajowego potencjału zbrojeniowego z planami wojska.

  Projekt ustawy powołujący Agencję Uzbrojenia ma wkrótce zostać przekazany do uzgodnień w resorcie obrony oraz uzgodnień międzyresortowych.

(TD)

Grafika: MON.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Rosomak i Spike - potrzebny system, a nie tylko zestaw

Rosomak i Spike - potrzebny system, a nie tylko zestaw

Wyrzutnie i pociski Spike-LR są w polskiej armii kluczowym narzędziem w budowie zdolności w obszarze walki z bronią pancerną przeciwnika. Panuje do...

więcej polecanych artykułów