Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-09-25 13:33:51

Opóźnione dostawy samolotów dla VIP

     Zgodnie z umową zawartą 31 marca 2017 roku o wartości 523,6 mln USD netto, w terminie do 15 listopada 2020 roku Siły Zbrojne RP miały odebrać dwa samoloty Boeing 737-800 NG w wersji biznesowej BBJ2 (Boeing Business Jet) w konfiguracji z salonem HEAD, dostosowane do przewozu najważniejszych osób w państwie (VIP). Jednak jak poinformował redakcję Inspektorat Uzbrojenia, w „związku z wpływem pandemii koronawirusa SARS-COV-2 na funkcjonowanie wielu podmiotów w kraju i na świecie” harmonogram dostaw ww. samolotów uległ zmianie i „zgodnie z aktualnymi przewidywaniami zostaną one dostarczone nie wcześniej niż pod koniec pierwszego kwartału 2021 roku”.

Boeing 737-800 Fot. Arkadiusz Blomka WCEO

  Umowa z marca 2017 roku przewidywała łącznie dostawę trzech samolotów Boeing B737-800. Pierwszy z nich w konfiguracji pasażerskiej został dostarczony 15 listopada 2017 roku. Fot. Arkadiusz Blomka (WCEO).

  Zamówione samoloty w wersji BBJ2 mają zostać wyposażone dodatkowo m.in. w systemy samoobrony aktywne i pasywne, system identyfikacji bojowej IFF, wojskowy system nawigacyjny TACAN, system łączności wojskowej UHF/VHF i HF, łączność satelitarną jawną i szyfrowaną do poziomu „tajne” oraz odbiorniki GPS.

  Zgodnie z pierwotnym harmonogramem, dostawa pierwszego samolotu Boeing BBJ2 miała nastąpić w terminie do 15 września br., a drugiego do 15 listopada tego roku.

  Opóźnienie dostawy oznacza, że również końcowa płatność z tytułu zakupu Boeingów dla VIP przesunie się z 2020 roku na 2021 rok.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Gdy w armiach potencjalnego przeciwnika - NATO, w latach 80-tych XX wieku rozpoznanie ogólnowojskowe realizowano poprzez kołowe czy to gąsienicowe ...

więcej polecanych artykułów