Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-10-21 10:37:20

Przeszkolenie medyczne żołnierzy do wsparcia walki z epidemią COVID-19

     W dniu 17 października br. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych, że już na początku pandemii podjął decyzję, dzięki której do czerwca br. ponad 100 tys. żołnierzy przeszło szkolenia medyczne i żołnierze Ci są gotowi wspierać cywilną służbę zdrowia w opiece nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. Deklaracja ta wzbudziła wątpliwości wśród części opinii publicznej, czy takie działanie rzeczywiście zostało podjęte. Zapytaliśmy w związku z tym resort obrony o szczegóły, a otrzymaną odpowiedź publikujemy w dalszej części artykułu.

WOT-COVID19-fot.MON_Wojciech_Król

Żołnierze pobierają m.in. próbki do badań na obecność koronawirusa. Fot. Wojciech Król/MON.

  Poniżej cytujemy w całości otrzymaną z MON odpowiedź oraz załączamy przekazany skan Decyzji nr 122/DWSZdr MON z 2 kwietnia 2020 roku.

  „Na początku kwietnia br. Minister Obrony Narodowej podjął decyzję o przeszkoleniu medycznym żołnierzy. W tym celu wydał decyzję nr 122/MON z 2 kwietnia 2020 r. w sprawie przeszkolenia żołnierzy zawodowych w zakresie uzyskania zdolności do wsparcia medycznego wojsk oraz organów administracji publicznej, w związku z występowaniem stanu epidemii zachorowań COVID-19.

  Podjęte działania miały na celu przygotowanie i przeszkolenie żołnierzy zawodowych, w każdej jednostce wojskowej, do wsparcia medycznego wojsk oraz organów administracji publicznej. Szkolenia objęły żołnierzy zawodowych posiadających wykształcenie medyczne (lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny), żołnierzy posiadających tytuł ratownika (po ukończonym kursie w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy) oraz żołnierzy bez wykształcenia medycznego – do wsparcia działań w obszarze medycznym. Dla każdej z wymienionych grup szkolenie było dopasowane i prowadzone adekwatnie do posiadanego wykształcenia i doświadczenia medycznego.

  Żołnierze zostali przeszkoleni w zakresie m.in. podstawowych informacji dotyczących SARS-CoV-2  oraz COVID-19, aktualnymi wytycznymi i zaleceniami organów Wojskowej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, posługiwania się indywidualnymi środkami ochrony osobistej, zasad organizacji pracy personelu medycznego, zasad udzielania pomocy medycznej w środowisku niebezpiecznym, potencjalnie zagrożonym  występowaniem wirusa SARS-CoV-2. Personel medyczny został również przeszkolony w zakresie pobierania materiału biologicznego do badań w kierunku zakażeń wirusem SARS-CoV-2, dzięki czemu od wielu miesięcy możliwe jest wsparcie inspekcji sanitarnych, placówek medycznych i domów pomocy społecznej w zakresie pobierania wymazów.

  Szkolenie w jednostkach wojskowych prowadzone było w formie e-learningu (szkolenia na odległość), przy wsparciu instruktorów z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

  Jednocześnie pragniemy podkreślić, że Wojsko Polskie aktywnie wspierało i wspiera środowisko cywilne i system ochrony zdrowia. Na terenie całego kraju od początku pandemii  ponad 9 tysięcy żołnierzy codziennie było zaangażowanych w walkę z koronawirusem. .

  Dziś te złożone zadania realizuje dziennie średnio 2400 żołnierzy (w tym około 1500 żołnierzy WOT), którzy dysponują średnio ponad tysiącem jednostek sprzętu wojskowego.

  Żołnierze zapewniają wsparcie w wielu obszarach:

  • zapewnienia bezpieczeństwa: wspólnie z Policją uczestniczą w patrolach oraz pilnują przestrzegania kwarantanny,
  • wsparcia domów pomocy społecznej -  dostarczają niezbędne środki ochrony osobistej i żywność oraz wspierają personel w opiece nad mieszkańcami domów pomocy społecznej,
  • wsparcia dla szpitali, placówek medycznych i sanitarno-epidemiologicznych m.in. w zakresie transportu medycznego (w tym transport pacjentów) i sanitarnego, pomiaru temperatury pacjentów, oraz wyposażenia w sprzęt, namioty lub kontenery do organizacji izb przyjęć lub szpitalnych oddziałów ratunkowych,
  • wsparcia indywidualnych osób i grup - docierają z pomocą do kombatantów, osób starszych, przebywających na kwarantannie oraz rodzin medyków,
  • organizują punkty TEST&GO i punkty Drive Thru oraz mobilne zespoły wymazowe realizujące wymazy m.in. w domach pomocy społecznej,
  • zapewnienia odkażania i dekontaminacji - odkażają pomieszczenia oraz zapewniają odbiór odpadów podezynfekcyjnych. W każdym województwie utrzymywane są zespoły pozostające w gotowości do prowadzenia dezynfekcji i dekontaminacji.

  Ponadto Wojsko Polskie utrzymuje w gotowości własne placówki medyczne. Dysponujemy 14 szpitalami, 4 ośrodkami medycyny prewencyjnej, 2 szpitalami polowymi – w Warszawie i Bydgoszczy, 6 Lotniczymi Zespołami Poszukiwawczo-Ratowniczymi oraz wykwalifikowaną kadrą. 7 wojskowych laboratoriów wykonuje badania w kierunku obecności koronawirusa. W przygotowaniu są kolejne 2 kontenerowe szpitale".

 Decyzja-szkolenie-COVID

Decyzji nr 122/DWSZdr MON z 2 kwietnia 2020 roku (kliknięcie skanu spowoduje jego powiększenie). Źródło: MON.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Struktury LWP: Brygada Artylerii (rakiet)

Struktury LWP: Brygada Artylerii (rakiet)

Z dniem 1 grudnia 1962 roku, na podstawie rozkazu dowódcy Pomorskiego Okręgu Wojskowego (nr 013/Org z dnia 7 listopada tego samego roku) powołano g...

więcej polecanych artykułów