Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-11-17 09:55:25

Program Narew oczekuje na decyzję szefa MON

     W ostatnich tygodniach Inspektorat Uzbrojenia zakończył prace analityczne i opracował rekomendacje dotyczące pozyskania zestawów rakietowych obrony powietrznej krótkiego zasięgu (ZROP-KZ) kryptonim Narew, czego rezultatem było przesłanie do Ministra Obrony Narodowej "Wniosku w sprawie pozyskania sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej" wraz z opracowanymi dokumentami Studium Wykonalności i Wstępnych Założeń Taktyczno-Technicznych dla programu Narew. Jest to końcowy etap nadal trwającej formalnie fazy analityczno-koncepcyjnej, jednak teraz już tylko od ministra Mariusza Błaszczaka zależy, czy zatwierdzi przesłany wniosek (co do dzisiaj jeszcze nie nastąpiło) i program Narew wejdzie w fazę realizacyjną, czy też wymagane będą dodatkowe analizy.

CAMM-Jelcz-Fot. MBDA

  Faza analityczno-koncepcyjna programu Narew prowadzona jest przez Inspektorat Uzbrojenia już siódmy rok. Rzecznik prasowy tej instytucji mjr Krzysztof Płatek w odpowiedzi na pytania redakcji poinformował dzisiaj, że „Inspektorat Uzbrojenia opracował stosowne rekomendacje dotyczące pozyskania systemów NAREW, niemniej jednak faza analityczno-koncepcyjna nie została formalnie zakończona”.

  W przekazanej odpowiedzi wyjaśniono również, że niezbędna do rozpoczęcia procedury udzielenia zamówienia ocena występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa dla tego zadania została już także dokonana.

  Potrzeby Sił Zbrojnych RP które określono w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP (PMT) na lata 2013-2022 przewidywały pozyskanie 19 baterii ZROP-KZ Narew (w tym 11 do 2022 roku). Konieczność zakupu zestawów Narew utrzymano także w kolejnych edycjach PMT, na lata 2017-2026 oraz na lata 2021-2035 (która obowiązuje obecnie). W związku z rozpoczęciem formowania 18. Dywizji Zmechanizowanej i planowanego w jej składzie 18. Pułku Przeciwlotniczego, potrzeby w zakresie ZROP-KZ Narew uległy zwiększeniu do poziomu aż 23 baterii, jednak ich liczba zaplanowana do zakupu w perspektywie do 2035 roku z pewnością jest znacznie niższa, ze względu na ograniczenia budżetowe. Mimo to, wartość tego programu tylko w okresie do 2035 roku można szacować na kilkanaście miliardów złotych. 

  ZROP-KZ Narew mają być pośrednim piętrem budowanego systemu obrony powietrznej Polski i charakteryzować się zasięgiem do ok. 25 km oraz zdolnością do zwalczania szerokiego spektrum celów powietrznych, w tym m.in.: samolotów wielozadaniowych, pocisków manewrujących oraz bezzałogowych systemów powietrznych. 

  Więcej o programie Narew można przeczytać w artykułach: "Od Wisły do Narwi małymi krokami?", "Sieciocentryczność - optymalizacja wykorzystania posiadanego potencjału", "NAREW według PGZ - maksymalizacja wykorzystania posiadanego potencjału oraz lat doświadczeń", "Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy" oraz "System Narew – oczekiwania przemysłu kontra potrzeby wojska".

(TD)

Fot. MBDA.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Samolot myśliwski MS.406 - użytkownicy

Samolot myśliwski MS.406 - użytkownicy

Co oczywiste, największym użytkownikiem MS.406 C1 stała się Armée de l'Air. W momencie przystąpienia Francji do wojny Armée de l'Air dysponowała 57...

więcej polecanych artykułów