Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-11-18 09:51:20

Miecznik po raz trzeci?

     Podobnie jak w przypadku systemu Narew, w ostatnim czasie Inspektorat Uzbrojenia zakończył prace analityczne i opracował nowe rekomendacje dotyczące pozyskania wielozadaniowych okrętów nawodnych (prawdopodobnie klasy fregata) w ramach programu o kryptonimie Miecznik. Jest to obecnie najbardziej priorytetowe zadanie związane z odbudową zdolności Marynarki Wojennej RP. W rezultacie do Ministra Obrony Narodowej przesłany został "Wniosek w sprawie pozyskania sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej" wraz z opracowanymi dokumentami Studium Wykonalności i Wstępnych Założeń Taktyczno-Technicznych. Choć formalnie faza analityczno-koncepcyjna nadal trwa, to jest to jej końcowy etap. W przypadku zatwierdzenia wniosku przez ministra Mariusza Błaszczaka program Miecznik wejdzie w fazę realizacyjną, co będzie oznaczało wszczęcie postępowania na wybór wykonawcy.

ORP Gen. K. Pułaski Fot. kmdr ppor. Radosław Pioch  3.FO

Nowe okręty powinny zastąpić nadal eksploatowane przez Marynarkę Wojenną RP dwie już 40-letnie fregaty rakietowej typu Oliver Hazard Perry, tj. ORP Gen. K. Pułaski (na zdjęciu) i ORP Gen. T. Kościuszko. Fot. kmdr ppor. Radosław Pioch / 3.FO.

  Realizację programu Miecznik rozpoczęła procedura dialogu technicznego zainicjowana w 2013 roku. Początkowo, zgodnie z wymaganiami określonymi w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP (PMT) na lata 2013-2022 zakładano, że w latach 2017-2019 pozyskane zostaną 3 nowe okręty obrony wybrzeża kr. Miecznik. W praktyce oznaczało to chęć nabycia wielozadaniowych okrętów klasy korweta. Od początku ustalono, że dla zadania tego występuje podstawowy interes bezpieczeństwa państwa co oznaczało, że nowe okręty powinny zostać zbudowane z udziałem polskich stoczni. Zaproszenie do udziału w negocjacjach warunków zamówienia wystosowano 30 czerwca 2015 roku do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. W dniu 31 marca 2016 roku do Inspektoratu Uzbrojenia złożona została wstępna oferta, jednak 28 września 2016 roku postępowanie zostało anulowane, formalnie ze względu na konieczność ponownej oceny występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa, a nieformalnie m.in. z powodu trudnej sytuacji głównego wykonawcy okrętów tj. Stoczni Marynarki Wojennej S.A, znajdującej się w stanie upadłości likwidacyjnej. W rezultacie program Miecznik wrócił do fazy analityczno-koncepcyjnej.

  W tym samym czasie trwały analizy dotyczące roli i zadań, jakie powinna wykonywać Marynarka Wojenna RP. Między innymi ich efektem było opublikowanie w 2017 roku „Strategicznej Koncepcji Bezpieczeństwa Morskiego RP” opracowanej na zlecenie prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W dokumencie określono, że Marynarka Wojenne RP powinna być flotą średniej wielkości w ograniczonym zakresie zdolną do projekcji siły o zasięgu globalnym (z dala od wód terytorialnych) oraz posiadającą możliwość współpracy z innymi marynarkami państw sojuszniczych, w szczególności do udziału w Stałych Zespołach Okrętów NATO SNMG (Standing NATO Maritime Group) oraz Stałych Zespołach Sił Obrony Przeciwminowej NATO SNMCMG (Standing NATO Mine Countermeasures Group). Takie podejście wymagało pozyskania przede wszystkim okrętów wielozadaniowych klasy fregata, a nie jak do tej pory planowano klasy korweta.

  W rezultacie w latach 2017-2018 doszło do redefinicji Wymagań Operacyjnych dla programu Miecznik i modyfikacji dokumentów Studium Wykonalność i Wstępnych Założeń Taktyczno-Technicznych. Po zakończeniu tego procesu 12 grudnia 2018 roku Inspektorat Uzbrojenia wystosował do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. nowe zaproszenie do negocjacji warunków zamówienia. Jednak i tym razem prowadzone postępowanie w 2019 roku zostało anulowane, bez formalnego podania przyczyn.

  We wrześniu 2020 roku w wyniku udzielenia odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz poinformował, że w ramach programu Miecznik planuje się już nie zakup okrętu obrony wybrzeża, ale okrętów wielozadaniowych klasy fregata, ze zdolnością do dowodzenia zespołem okrętów uderzeniowych.

  Warto przypomnieć również, że podczas prezentacji w październiku 2019 roku założeń aktualnego PMT na lata 2021-2035 z uwzględnieniem 2020 roku poinformowano, że w ramach programu Miecznik (wówczas mówiono jeszcze o okrętach obrony wybrzeża) pozyskane zostaną dwa okręty, których budowa zostanie zlecona polskiemu przemysłowi stoczniowemu.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Tworzy się polski system walki? Grupa WB nie tylko o radiostacji dla Tytana

Tworzy się polski system walki? Grupa WB nie tylko o radiostacji dla Tytana

Wdrożenie do linii kompleksowych efektów pracy na Zaawansowany Indywidualny System Walki kryptonim Tytan ciągle przed nami. Nie ma możliwości pokus...

więcej polecanych artykułów