Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2021-08-02 19:48:19

Para Leopardów 2PL odebrana przez wojsko

     Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., lider konsorcjum przeprowadzającego remonty i modernizację czołgów do standardu Leopard 2PL, poinformowała 30 lipca o przekazanych w ostatnim tygodniu dwóch kolejnych pojazdach tego typu. Tym samym liczba Leopardów 2PL odebranych przez wojsko wzrosnąć miała do 18 egzemplarzy, z łącznie 142 zakontraktowanych.


 Dotychczas pojazdy trafiały do Ośrodka Szkolenia „Leopard”, następnie kolejne wozy seryjne przejmował również 1. batalion czołgów 1. Brygady Pancernej, posiadający wcześniej kompanię Leopardów 2A4. Chociaż główny wykonawca po stronie polskiej nie jest usatysfakcjonowany ze współpracy z Rheinmetall, partnerem zagranicznym dla programu, faktycznie to jednak on odpowiada za wynegocjowane warunki z Inspektoratem Uzbrojenia, następnie z dostawcą technologii oraz sam kontrakt, i z niego polskie Konsorcjum przede wszystkim należy rozliczać. Dotychczasowe efekty nie są akceptowalne. Po przejściach etapu badań, dopiero w maju 2020 roku zakończono akceptację prototypu Leopard 2PL, co pozwoliło na rozpoczęcie dostaw zmodernizowanych czołgów do Sił Zbrojnych RP. W tym samym miesiącu pierwsza partia Leopard 2PL trafiła do Ośrodka Szkolenia „Leopard” w Świętoszowie. Biorąc pod uwagę informację z 30 lipca 2021 roku, w ciągu 15 miesięcy przekazano jedynie 18 czołgów Leopard 2PL. Obecnie jedynym ich użytkownikiem operacyjnym pozostaje 1. BPanc, jednak ciągle mowa o sprzęcie dla mniej niż kompanii czołgów. Zakłóca to proces zgrywania 1. batalionu czołgów 1. BPanc, a także zasadność utrzymywania wozów w Ośrodku Szkolenia „Leopard” – to nie są turnusy szkoleniowe, jeśli w tym roku, w ciągu siedmiu miesięcy, wojsko odebrało ledwie sześć Leopardów 2PL. W przeszłości turnusy szkoleniowe organizowano przede wszystkim dla kolejnych kompanii czołgów.

 Dlatego dziś jedynie jako ciekawostkę z przeszłości można przypomnieć, że w ramach umowy z końca 2015 roku na pierwsze 128 wozów, zakontraktowano przekazanie ich wszystkich do 2020 roku, całość pakietu z dodatkowymi 14 czołgami, w 2021 roku. Aneksem z 20 czerwca 2018 roku przedłużono termin wykonania zadania na 31 lipiec 2023 roku. Aby tego w sytuacji dzisiejszej dokonać, w 24 miesiące konsorcjum PGZ S.A. i ZM Bumar-Łabędy powinno przekazać pozostałe 124 czołgi, czyli w tempie ponad pięć Leopardów 2PL miesięcznie. Brak chyba optymistów oczekujących takiego przyspieszenia dla programu, choć warto odnotować, że w ostatnich dwóch miesiącach wojsko otrzymało cztery wozy - poziom realizacji dotychczas niespotykany. Brak jednak w sferze publicznej konkretniejszych informacji o programie naprawczym dla programu Leopard 2PL o wartości blisko 3,3 mld PLN, istotnym dla postrzegania kompetencji polskiego przemysłu, a przede wszystkim kluczowym dla możliwości bojowych polskich wojsk pancernych i zmechanizowanych. Program przecież nie jest wysoce ambitny pod względem technologicznym. Tymczasem 14 lipca br. zapadły decyzje polityczne i wdrożenie procedury mającej na celu pozyskanie czołgów M1A2SEPv3, w tym kolejnego przezbrojenia 1. BPanc, tym razem w amerykańskie wozy. Program międzyrządowy FMS takich niespodzianek z harmonogramem z pewnością nie przyniesie, ale nie spowoduje także szerszego zaangażowania polskiego przemysłu obronnego

(MC)

fot. PGZ S.A.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Okręty podwodne typu I-400 (Sen Toku)

Okręty podwodne typu I-400 (Sen Toku)

Po wybuchu II wojny światowej kontynentalna część Stanów Zjednoczonych (nie licząc Alaski) została zaatakowana jedynie przez japońskie okręty podwo...

więcej polecanych artykułów