Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2021-09-08 07:06:43

Warmate leci na eksport

     Grupa WB poinformowała o podpisaniu umowy eksportowej na sprzedaż kilkuset egzemplarzy amunicji krążącej Warmate 1. Tym samym w pierwszej połowie 2022 roku liczba zamówionych egzemplarzy tego modułowego systemu uderzeniowego przekroczy tysiąc, w zdecydowanej większości sprzedanych na rynki trzecie.


 Ze względu na wrażliwość porozumień eksportowych i wymogi nabywcy, często wykorzystujących bojowo pozyskane systemy, firma nie identyfikuje docelowego odbiorcy. Wiadomo jednak, że mowa o kliencie wykorzystującym już wcześniej system Warmate, a dziś znacząco zwiększającego swoje zasoby. Co ciekawe, wyboru dokonano w postępowaniu konkurencyjnym, w którym rozwiązanie taktyczno-techniczne (m.in. parametry lotne, działania w trudnych warunkach, precyzja uderzeń) i propozycje biznesowe Grupy WB w pokonanym polu pozostawiły bardzo rozwinięte przecież systemy izraelskie. Nieformalnie branża odbiorcę identyfikuje jako państwo pochodzące z obszaru Dalekiego Wschodu.

 Pierwsze zlecenie produkcyjne na Warmate ze strony państwa należącego do NATO przyjęto w 2016 roku. Warmate 1 wersja 3.0 w stosunku do poprzednika posiada wiele zmian, wynikłych również ze wskazań kilku już użytkowników. Dysponuje modułem radiowym zunifikowanym z FlyEye, możliwością prowadzenia ataku pod różnym kątem (w tym pionowo), nowym cichym napędem elektrycznym, wolnoobrotowym śmigłem składanym na czas ataku, wyposażony został w bibliotekę danych o obiektach, dysponować ma większym czasem lotu i zasięgiem (radiowy 30 km, operacyjny 80 km), zdolnością współdziałania w ramach sieci w misjach złożonych z wielu platform, charakteryzować się także uproszczoną obsługą stacji kierowania i oczywiście udoskonaleniem samej platformy latającej. Warmate 1 przenosi głowicę bojową o masie ok. 1,4 kg, firma opracowuje do niego również nowe typy głowic i środków naprowadzania (m.in. do walki z celami emitującymi fale elektromagnetyczne – np. radary, systemy WRE). Wieloplatformowość pozwala na utworzenie tzw. magazynów amunicji krążącej, które wykorzystując różną wysokość lotu, pozostają w dyspozycji żołnierzy prowadzących działania na ziemi. Jeden pododdział wysyła Warmate w strefę wykonania zadania, czy szerzej strefę działań, inni – bezpośrednio już w nie zaangażowani – użyją takich bezzałogowców stosując np. indywidualny system dowodzenia i rozpoznania U-GATE. Eliminuje to także potrzebę noszenia amunicji krążącej wraz z żołnierzami wykonującymi bezpośrednio zadania bojowe. Warmate charakteryzowany jest jako system do prowadzenia działań w dzień i w nocy, w sposób praktyczny miano operować nim w różnych warunkach klimatycznych, atmosferycznych, także na wysokościach ponad 5 km. Mowa o systemie oczywiście wysoce precyzyjnym (wymagane 50% trafień w promieniu 1 m od osi celowania). Warto również odnotować, że Warmate został zintegrowany do współdziałania z systemem artyleryjskim TOPAZ. W Siłach Zbrojnych RP przed laty zakupiono 100 egzemplarzy Warmate 1 wersja 2.0 wykorzystywanych przede wszystkim w WOT. Rozwijając posiadaną ofertę, Grupa WB opracowała system uderzeniowo-rozpoznawczy W2MPIR, na który składają się środki ogniowe jak Warmate 1 i Warmate 2 (większy statek latający z głowicą bojową o masie 5 kg, zasięg radiowy 180 km) oraz rozpoznawcze FlyEye i FT-5.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Tworzy się polski system walki? Grupa WB nie tylko o radiostacji dla Tytana

Tworzy się polski system walki? Grupa WB nie tylko o radiostacji dla Tytana

Wdrożenie do linii kompleksowych efektów pracy na Zaawansowany Indywidualny System Walki kryptonim Tytan ciągle przed nami. Nie ma możliwości pokus...

więcej polecanych artykułów