Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2021-09-09 07:59:41

Brimstone zintegrowany z systemem TOPAZ

     MBDA i GRUPA WB ujawniły na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach pełną integrację pocisku przeciwpancernego Brimstone z narodowym systemem zarządzania walką TOPAZ. Jest to jedna z propozycji w programie osiągnięcia możliwości zwalczania środków pancernych i opancerzonych przez niszczyciele czołgów Ottokar-Brzoza dla Wojska Polskiego.


 Wojsko Polskie poszukuje nowych rozwiązań w sferze samobieżnych środków przeciwpancernych – dywizjonowego modułu samobieżnych niszczycieli czołgów. Mają one zastąpić systemy obecnie używane w pułku artylerii przeciwpancernej, które nie spełniają już współczesnego pola walki.

 Niszczyciele czołgów uzbrojone w nowoczesne pociski przeciwpancerne, które mają trafić do Wojsk Rakietowych i Artylerii, podobnie jak inne wykorzystywane przez te wojska systemy bojowe (także wyrzutnie pocisków taktycznych) mają być zintegrowane w ramach narodowego systemu zarządzania walką TOPAZ.

 Stąd współpraca Grupy WB ze spółką MBDA, która oferuje polskim Siłom Zbrojnym przeciwpancerne pociski kierowane Brimstone. W ramach podpisanych porozumień i zgód polscy inżynierowie uzyskali od producenta wszelkie niezbędne dane do przeprowadzenia pełnej integracji systemu TOPAZ z środkiem do zwalczania silnie opancerzonych pojazdów.

 W ramach przeprowadzonych wyczerpujących testów (przeprowadzanych znanymi od lat Grupie WB metodami Hardware-in-the-Loop) sprawdzono zarówno rozwiązania wyrzutni pocisków, jak i samej integracji z systemem TOPAZ. Wszystkie próby zostały zakończone powodzeniem. Dzięki temu na tegorocznym MSPO można zobaczyć system gotowy do wdrożenia na wybranym pojeździe.

 Grupa WB ma wieloletnie, rozpoznawane na świecie kompetencje i doświadczenie w integracji pojazdowych systemów wojskowych. W błyskawicznym czasie potrafiła opracować wozy dowodzenia, które trafiły już do wielonarodowego dowództwa dywizyjnego NATO, a także nowej 18. Dywizji Zmechanizowanej. Od dekad tworzy wraz z partnerami ze spółek Rosomak i Huta Stalowa Wola systemy bojowe, wprowadzone do wyposażenia Wojska Polskiego.

 Grupa WB poprzez cyfrową platformę komunikacji pojazdowej FONET integruje pokładowe radiostacje taktyczne i zintegrowany system zarządzania walką TOPAZ z systemami kierowania ogniem, wszelkiego rodzaju sensorami, innymi systemami teleinformatycznymi i logistycznymi. Obejmuje to także uzbrojenie.

 Dobrym przykładem jest Zdalnie Sterowany System Wieżowy kalibru 30 mm (ZSSW-30). Jest to jedyna na świecie bezzałogowa wieża, w której nastąpiła pełna integracja wykorzystywanych przez Wojsko Polskie przeciwpancernych pocisków kierowanych z systemem kierowania ogniem. Tylko w Polsce producent pocisków dopuścił do przekazywania danych bezpośrednio na terminale Grupy WB. We wszystkich innych rozwiązaniach wymagany jest dodatkowy terminal dla samego uzbrojenia przeciwpancernego.

 Grupa WB współpracuje z różnymi producentami środków do zwalczania ciężkich pojazdów opancerzonych. Także inne nowoczesne przeciwpancerne pociski kierowane mogą zostać zintegrowane z systemem zarządzania polem walki TOPAZ.

Grupa WB
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Ekspedycyjna brygada USMC z lat 80.

Ekspedycyjna brygada USMC z lat 80.

W piechocie morskiej Stanów Zjednoczonych istniały trzy rodzaje związków ekspedycyjnych: batalion, brygada i dywizja oparte organizacyjnie odpowied...

więcej polecanych artykułów