Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2012-07-04 12:11:38

Trybunał sobie, MON sobie

     Dwa lata temu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie emerytur członków komunistycznej Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego jest zgodne z prawem, ale dotyczyć może tylko okresu od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W MON prowadzono prace nad nowelizacją ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin. Tym samym członkowie WRON (m.in. gen. Jaruzelski, gen. Kiszczak) mieli otrzymać wyższe uposażenie niż dotychczas (wzrost składki za każdy rok służby z 0,7 do 2,6%). Wygląda na to, że minister Tomasz Siemoniak podjął jednak inną decyzję, poznaliśmy ją poprzez popularny środek komunikacji jakim jest Twitter.

(MC)

Informacja na powyższy temat jaka pojawiła się dziś na stronie MON:

   Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak podjął decyzję o przerwaniu prac legislacyjnych nad projektem nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, z których miało wynikać, że byli członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego mieliby otrzymać wyższe emerytury.

   Obowiązek prac nad projektowaną nowelą wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który 24 lutego 2010 r. orzekł, że byłym żołnierzom Wojska Polskiego nie należy obniżać emerytur za czas, zanim wzięli udział w działaniach WRON.

   Mając na uwadze konieczność zapewnienia zgodności prawa stanowionego z Konstytucją zaproponowano, aby w przypadku osób, które były członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego emerytura wynosiła 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej w Wojsku Polskim po dniu 11 grudnia 1981 r. Tym samym tej grupie osób emerytura obniżona zostałaby tylko za lata służby pełnionej od 12 grudnia 1981 r. Natomiast każdy rok służby pełnionej od dnia 8 maja 1945 r. do dnia 11 grudnia 1981 r. liczony byłby według wskaźnika 2,6% podstawy wymiaru, jak pozostałym żołnierzom zawodowym.

   Decyzji o nowelizacji tej ustawy nie podjęto od  lutego 2010 roku.

   Minister Siemoniak uważa, że w takiej sprawie nie powinno być automatyzmu, ponieważ budzi ona duże emocje. Szef resortu obrony, przy pełnym szacunku do orzeczeń TK, które trzeba realizować, chce ponownie wszechstronnie przeanalizować to orzeczenie i jego potencjalne skutki.

Jako odpowiedzialny za kształt ewentualnej nowelizacji ma do tego prawo, stąd dyspozycja przerwania prac.

Jacek SOŃTA (rzecznik prasowy Ministra Obrony Narodowej)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Boeing zwycięzcą konkursu T-X

Boeing zwycięzcą konkursu T-X

27 września bieżącego roku dowództwo USAF oficjalnie poinformowało o wyborze oferty firmy Boeing w konkursie na następcę samolotów szkolenia zaawan...

więcej polecanych artykułów