Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2012-11-24 18:31:53

Kolejny sukces PKW Afganistan

     22 listopada br. w rejonie miejscowości Barakat (Khwaja Omari, Ghazni) w wyniku przeprowadzonych działań zginął talibski dowódca maulawi Abdul Wakil. Komendant Wakil zajmował w talibskiej strukturze dowodzenia miejsce Hafiza Sardara (aka Sher Agha) wyeliminowanego 14 listopada br. w wyniku operacji przeprowadzonej przez sojusznicze wojska specjalne. W obu operacjach istotną rolę odegrały dane dostarczone przez polskie służby specjalne.

     Informację o śmierci maulawiego Abdula Wakila przekazał 23 listopada br. Szef Policji Prowincji Ghazni gen. bryg. Zarawar Zahid. Nie została ona jeszcze potwierdzona, przez przedstawicieli Islamskiego Emiratu Afganistanu. Abdul Wakil był poszukiwany przez ANP listem gończym m.in. za ataki na afgańskich urzędników w tym organizację i przeprowadzenie skutecznego zamachu na Szefa Prokuratury i Przewodniczącego Rady w Prowincji Ghazni Qaziego Sahiba Shaha.

  „Wyeliminowany terrorysta brał udział w atakach na konwoje i patrole sił koalicyjnych oraz afgańskich sił bezpieczeństwa” - przekazał kpt. Janusz Błaszczak Szef Sekcji Informacyjno-Prasowej  PKW Afganistan.

  Kpt. Janusz Błaszczak zaznaczył, że „operacja została przeprowadzona wyłącznie przez afgańskie siły antyterrorystyczne, które były szkolone przez polskich żołnierzy ze Zgrupowania Wojsk Specjalnych. Również informacje posiadane przez nasz wywiad przyczyniły się do sukcesu afgańskich Sił Bezpieczeństwa.”

     Przekazanie przez polski wywiad informacji pozwalających na eliminację maulawiego Abdula Wakila można uznać za kolejny sukces XII. zmiany PKW dowodzonej przez gen. bryg. Andrzeja Tuza. Działania XII. zmiany PKW rozpoczynają dwuletni proces wycofywania SZ RP z Afganistanu i stopniowe przekazywanie pełnej odpowiedzialności za zarządzanie krajem i bezpieczeństwo afgańskim władzom i siłom bezpieczeństwa. Potwierdzona umiejętność samodzielnego przeprowadzania operacji o tym charakterze przez afgańskie siły antyterrorystyczne jest najlepszym dowodem na skuteczność działań szkoleniowych prowadzonych przez polskich żołnierzy ze Zgrupowania Wojsk Specjalnych PKW Afganistan.

     Śmierć talibskich dowódców Wakila oraz Sardara mogła wprowadzić zamieszanie w szeregach bojowników. Według niepotwierdzonych informacji, mieli oni powiązania z talibskimi działaniami wywiadowczymi w prowincji oraz z członkami Szury w pakistańskiej Kwecie. Wyeliminowanie tak groźnych przeciwników istotnie osłabi najbliższe działania bojowników w regionie.

(Michał Hola)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Morska tarcza może obronić się sama?

Morska tarcza może obronić się sama?

Artykuł stanowi głos polemiczny w odniesieniu do raportu „Tarcza broni tarczy – zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa wynikające z koncepcji fregat...

więcej polecanych artykułów