Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2012-12-06 07:33:00

MON nie zapomniał o rezerwistach

     W wyniku zawieszenia poboru i przeformowania Wojska Polskiego w zawodowe siły zbrojne, wojskowi dostrzegają problem z rezerwami osobowymi. Mające liczyć docelowo 20 tysięcy ochotników Narodowe Siły Rezerwowe mogą być co najwyżej uzupełnieniem dla oddziałów zawodowych, ostatecznie nabór do nich i tak kuleje.

   Rada Ministrów przygotowuje rozporządzenie mające przywrócić szkolenia dla rezerwistów. W skali roku obejmować mają one blisko 30 tysięcy osób powoływanych na 10-dniowe ćwiczenia. Pierwsze, inicjujące program mają pojawić się w przyszłym roku i objąć 3,6 tysiąca osób.

   Być może to element powrotu do strategii, że w kwestiach obronnych liczyć możemy głównie na własny potencjał. Przy armii zawodowej, wspartej nawet 20 tysiącami ochotników z NSR Wojsko Polskie w konflikcie konwencjonalnym (lub w bardziej prawdopodobnych scenariuszach konfliktowych) może pełnić rolę pomocniczą, licząc głównie na wsparcie sojuszników. Warto przemyśleć na nowo funkcjonowanie systemu rezerw osobowych dla sił zbrojnych i stworzyć tzw. pobór ochotniczy (choćby na bazie dzisiejszych ośrodków szkolenia i dużych garnizonów) i szkolenia trwające 2-3 miesiące, a NSR przeformować w strukturę będącą zapleczem dla wojsk zawodowych (szkolenie części specjalistów). Planowane 10-dniowe ćwiczenia, z których minimum  dwa dni  pochłoną działania administracyjne, mogą co najwyżej przypomnieć rezerwistom podstawowe wojskowe komendy, budowę karabinka i podstawy celowania, być może rezerwista będzie mógł zapoznać się z innym sprzętem, często kolejnej generacji niż ten, którego używał w czasie zasadniczwej słuzby wojskowej... Obecny pomysł MON jest mocno kontrowersyjny społecznie i nieefektywny. Według informacji prasowych MON zdaje sobie sprawę z kontrowersji, zatem niezrozumiała jest bezmyślna jego kontynuacja, bez prób reformy systemu. 

(MC/TK)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

W Dęblinie, w obecności m.in.: Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, 31 styczn...

więcej polecanych artykułów