Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj
Rosyjska baza morska w rejonie Murmańska chroniona będzie systemami S-400 Triumf.
Pierwszy lot zmodernizowanego rosyjskiego bombowca Tu-160.
Import uzbrojenia przez Europę Wschodnią w latach 2006-13 wyniósł 12,15 mld USD (1/3 z USA).
W 2015 roku Argentyna rozpocznie produkcję seryjną własnych taktycznych bezzałogowców (Lipan).
Meksykańska marynarka w najbliższych miesiącach podpisze umowy na 27 samolotów i śmigłowców.
Rosjanie utworzyli na uniwersytecie w Saratowie 1szy ośrodek do tworzenia nanouzbrojenia.
Cztery koroporacje do połowy grudnia mają złożyć brazylijskiej armii propozycje na transporter 4x4.
Pierwszy seryjny transportowiec Ił-76MD-90A przekazany dla rosyjskiego lotnictwa.

2013-04-01 10:04:57

Pierwsze Leopardy z nowej partii już w Polsce

     Nadspodziewanie szybko swój finał znalazły rozmowy na temat pozyskania kolejnej partii 130 czołgów Leopard 2A5 dla naszych sił zbrojnych. Informacja o przebiegu rozmów nie znalazła jeszcze oficjalnego potwierdzenia, a pierwszy transport kilkunastu pojazdów podarowanych przez naszego zachodniego sojusznika jest już w Polsce! Zgodnie z przewidywaniami Leopardy dotarły do 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Taka decyzja jest naturalna, brygada to jedyny użytkownik tego typu sprzętu w naszym kraju, przygotowany do profesjonalnego przejęcia wozów. Nowe Leopardy są w dobrym stanie, wyjaśniane jest tylko kanałami dyplomatycznymi nieporozumienie, z powodu błędu dostawcy na kolejowych lorach znalazło się kilka wozów w wersji A6, zamiast A5 - strona Polska deklaruje jednak, że maszyny wymieni na należne. Według chcących zachować anonimowość źródeł w ministerstwie spraw wojskowych, 10. BKPanc otrzyma wspomniane Leopardy 2A5, niespodzianką jest informacja co stanie się z dziś używanymi, starszymi pojazdami A4 po modernizacji jaka jest dla nich planowana.

Pierwsze Leopardy 2A5 już w Polsce. Wedłu informacji z wydziału politycznego MSWojsk., pierwsza publiczna prezentacja czołgów może odbyć się już w maju na obwodnicy Wrocławia.

   Do sprawy dyslokacji czołgów resort podszedł bardzo nowatorsko. Nie było zgody pomiędzy Dowództwem Głównym SZ, a Dowództwem Strategicznym co do nowego użytkownika Leoparda 2A4, sprawę pozostawiono więc do rozsądzenia dla władz lokalnych. To przecież społeczności miejscowe cieszyć mają przede wszystkim swoją obecnością pancerne kolosy. Wójtowie Braniewa oraz Żagania do sprawy sprawiedliwie, zarówno 9. jak i 34. Brygada Kawalerii Pancernej otrzymają po batalionie tych czołgów. Władze Warszawy na terenie której stacjonuje 1. Brygada Pancerna zrezygnowały z przejęcia sprzętu, obawiając się, zbyt wysokich opłat z tytułu „janosikowego”. Nie podano jak długo dostawy Leopardów 2A5 potrwają.

   Pojawiły się również informacje dotyczące planowanej modernizacji dziś użytkowanych czołgów Leopard. Wraz z pierwszą partią nowych czołgów do Polski dotarły również dwa samochody ciężarowe wypełnione dokumentacją techniczną dotyczącą planowanych prac. Mieliśmy okazję zapoznać się ze wspomnianymi plikami, jego kopie pojawiły się bowiem na popularnym portalu społecznościowym. W stosunku do oczekiwań jest kilka nowości. Przede wszystkim prócz typowego działa 120-mm zaplanowano przygotowanie pod instalację armaty elektromagnetycznej. Sporą nowością dla żołnierzy mających doświadczenia z mało komfortową techniką postsowiecką (głównie T-72, PT-91 to już zdecydowanie wyższa klasa komfortu) jest zadbanie o wygodę użytkownika. Zmodernizowane Leopardy otrzymają bowiem w niszy wieży małą garderobianą szafkę oraz toaletę próżniową. Wozy posiadać mają mniejszą jednostkę ognia, ale w jej miejsce, z prawej strony kierowcy pojawić się ma chłodzony/podgrzewany barek na napoje z oświetleniem przystosowanym do operowania goglami noktowizyjnymi.

   Cieszyć może, jak zapowiedzi polityczne są realizowane, to przecież przyczynek do poprawy samopoczucia wojskowej kadry, ale i obywateli.O kolejnych szczegółach dotyczących tej transakcji będziemy informować Czytelników na bieżąco. 

(TS)

Informacja jest żartem prima aprilisowym.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Europejskie pociski manewrujące cz. II : Taurus KEPD 350

Europejskie pociski manewrujące cz. II : Taurus KEPD 350

Od końca lat siedemdziesiątych XX wieku niemiecka firma Messerschmitt-Bölkow-Blohm (MBB) prowadziła prace badawczo-rozwojowe nad rodziną zasobników...

więcej polecanych artykułów