Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj
USS John Warner, dwunasta jednostka podwodna typu Virginia przejęta przez amerykańską flotę.
Brytyjskie Wojska Lądowe wycofały ostatni z pozostających w służbie śmigłowiec Lynx AH.7
Premier Harper: kanadyjskie siły zbrojne będą obecne w Europie przynajmniej do połowy 2016.
Indonezja otrzymała drugą partię samobieżnych haubic 155 mm CAESAR. Do końca roku będzie ich 15.
MO Rosji S. Szojgu: ponad 100 wojskowych lotnisk potrzebuje remontów.
Na Ukrainie status uczestnika tzw. operacji antyterrorystycznej posiada już ponad 67 tys. żołnierzy.
Po siedmiu miesiącach pobytu Malbork opuściły belgijskie F-16.
Indie rozpoczęły poszukiwania zagranicznego partnera do budowy lotniskowca IAC-2.
Saab będzie odpowiadał za serwisowanie szwedzkich śmigłowców NH90.
Pierwsze szkolenie z tankowania w powietrzu pilotów węgierskich JAS-39.
Thales/Raytheon oraz Rheinmetall zainteresowane zakupem zakładów radarowych Airbus.
Dassault Aviation spodziewa się na początku 2016 dwóch kolejnych kontraktów na samoloty Rafale.
Bloomberg: gotowość operacyjna F-35B podczas testów w maju, poniżej 50% (2 z 6 samolotów).

2013-04-01 10:04:57

Pierwsze Leopardy z nowej partii już w Polsce

     Nadspodziewanie szybko swój finał znalazły rozmowy na temat pozyskania kolejnej partii 130 czołgów Leopard 2A5 dla naszych sił zbrojnych. Informacja o przebiegu rozmów nie znalazła jeszcze oficjalnego potwierdzenia, a pierwszy transport kilkunastu pojazdów podarowanych przez naszego zachodniego sojusznika jest już w Polsce! Zgodnie z przewidywaniami Leopardy dotarły do 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Taka decyzja jest naturalna, brygada to jedyny użytkownik tego typu sprzętu w naszym kraju, przygotowany do profesjonalnego przejęcia wozów. Nowe Leopardy są w dobrym stanie, wyjaśniane jest tylko kanałami dyplomatycznymi nieporozumienie, z powodu błędu dostawcy na kolejowych lorach znalazło się kilka wozów w wersji A6, zamiast A5 - strona Polska deklaruje jednak, że maszyny wymieni na należne. Według chcących zachować anonimowość źródeł w ministerstwie spraw wojskowych, 10. BKPanc otrzyma wspomniane Leopardy 2A5, niespodzianką jest informacja co stanie się z dziś używanymi, starszymi pojazdami A4 po modernizacji jaka jest dla nich planowana.

Pierwsze Leopardy 2A5 już w Polsce. Wedłu informacji z wydziału politycznego MSWojsk., pierwsza publiczna prezentacja czołgów może odbyć się już w maju na obwodnicy Wrocławia.

   Do sprawy dyslokacji czołgów resort podszedł bardzo nowatorsko. Nie było zgody pomiędzy Dowództwem Głównym SZ, a Dowództwem Strategicznym co do nowego użytkownika Leoparda 2A4, sprawę pozostawiono więc do rozsądzenia dla władz lokalnych. To przecież społeczności miejscowe cieszyć mają przede wszystkim swoją obecnością pancerne kolosy. Wójtowie Braniewa oraz Żagania do sprawy sprawiedliwie, zarówno 9. jak i 34. Brygada Kawalerii Pancernej otrzymają po batalionie tych czołgów. Władze Warszawy na terenie której stacjonuje 1. Brygada Pancerna zrezygnowały z przejęcia sprzętu, obawiając się, zbyt wysokich opłat z tytułu „janosikowego”. Nie podano jak długo dostawy Leopardów 2A5 potrwają.

   Pojawiły się również informacje dotyczące planowanej modernizacji dziś użytkowanych czołgów Leopard. Wraz z pierwszą partią nowych czołgów do Polski dotarły również dwa samochody ciężarowe wypełnione dokumentacją techniczną dotyczącą planowanych prac. Mieliśmy okazję zapoznać się ze wspomnianymi plikami, jego kopie pojawiły się bowiem na popularnym portalu społecznościowym. W stosunku do oczekiwań jest kilka nowości. Przede wszystkim prócz typowego działa 120-mm zaplanowano przygotowanie pod instalację armaty elektromagnetycznej. Sporą nowością dla żołnierzy mających doświadczenia z mało komfortową techniką postsowiecką (głównie T-72, PT-91 to już zdecydowanie wyższa klasa komfortu) jest zadbanie o wygodę użytkownika. Zmodernizowane Leopardy otrzymają bowiem w niszy wieży małą garderobianą szafkę oraz toaletę próżniową. Wozy posiadać mają mniejszą jednostkę ognia, ale w jej miejsce, z prawej strony kierowcy pojawić się ma chłodzony/podgrzewany barek na napoje z oświetleniem przystosowanym do operowania goglami noktowizyjnymi.

   Cieszyć może, jak zapowiedzi polityczne są realizowane, to przecież przyczynek do poprawy samopoczucia wojskowej kadry, ale i obywateli.O kolejnych szczegółach dotyczących tej transakcji będziemy informować Czytelników na bieżąco. 

(TS)

Informacja jest żartem prima aprilisowym.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Zakupimy samoloty rozpoznawcze

Zakupimy samoloty rozpoznawcze

Wymagania operacyjne o kryptonimie Płomykówka zakładały pozyskanie zdolności do prowadzenia zadań w zakresie kompleksowego rozpoznania z powietrza ...

więcej polecanych artykułów