Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2013-05-20 17:40:57

Amerykańskie F-16 powalczą z naszymi Su-22 i MiG-29

     Na lotnisku w Łasku kilka dni temu wylądowało sześć F-16 ze 176. Dywizjonu 115. Skrzydła Myśliwskiego Gwardii Narodowej Stanu Wisconsin. Na miejscu zostali przejęci przez polskich partnerów, ale przede wszystkim przez stale obecny w Polsce personel US Aviation Detachment 1. W planie są między innymi symulowane walki powietrzne z MiGami-29, ale i Su-22.

Polskie i amerykańskie F-16 przygotowują się do pierwszej wspólnej misji - Łask, 13 maja 2013. fot. Tech. Sgt. Kenya Shiloh

   Nim dojdzie do walk manewrowych w pojedynkach powietrznych (tzw. Dog Fighting) F-16 przećwiczą manewry bojowe, podstawowe manewry myśliwskie oraz loty na przechwytywanie.

   Amerykański dowódca, ppłk Brian Parker (dowódca 176. Dywizjonu Myśliwskiego) chwali sobie obecność zespołu wsparcia. Według niego umożliwiło to rozpoczęcie szkolenia praktycznie z dnia na dzień. Po pierwszych wspólnych lotach, także z polskimi kolegami Amerykanie współpracę ocenili jako dobrą, mieli tak wypracowane metody współdziałania, że byli w stanie wymienić pierwsze poglądy na temat różnic w stosowanych w obu krajach taktykach. Również dowódca 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego, płk Krystian Zięć przycylnie wypowiadał się o współpracy z Amerykanami, prócz wydźwięku politycznego - bliska kooperacja z sojusznikiem, istotny jest element praktyczny, szkolenie w powietrzu.

   To istotny progres w szkoleniu, tym razem zamiast samolotów transportowych C-130J do Łasku przyleciały maszyny bojowe. Kolejna rotacja (rotation 13-2) potrwa dwa tygodnie. Podczas następnej, w lipcu br. do Polski przylecą również samoloty F-16, tym razem z włoskiej bazy Aviano – w planach jest między innymi zwalczanie celów naziemnych.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
HCSM – pociski przeciwradarowe dla polskich Jastrzębi?

HCSM – pociski przeciwradarowe dla polskich Jastrzębi?

Pokonywanie i destrukcja naziemnych środków obrony powietrznej przeciwnika (Suppression/Destruction of Enemy Air Defenses, SEAD/DEAD) jest elemente...

więcej polecanych artykułów