Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj
Pierwszy samolot C-27J przeznaczony dla australijskiego lotnictwa dotarł do bazy Richmond.
Indyjskie Su-30MKI przylecą do Wielkiej Brytanii na wspólne ćwiczenia lotnicze.
Do Wietnamu na pokładzie jednostki transportowej odpłynął czwarty okręt podwodny typu Kilo.
Nowa rosyjska fregata Admirał Gorszkow przybyła do Bałtijska na testy.
Ministrowie z Hiszpanii oraz Szwajcarii rozmawiali o modernizacji samolotów F-18 Hornet.
Malezyjskie siły powietrzne nie wycofają MiG-29, ale zmodernizują.
Rosyjski myśliwiec T-50 w powietrzu z rakietami powietrze-powietrze RWW-SD.
Eksport kilku gruzińskich samochodów opancerzonych Didgori w wersji ambulans do Kongo.
Program szkolenia z wykorzystaniem samolotu M-346 przeszli pierwsi izraelscy podchorążowie.
W Gdyni wodowanie i chrzest okrętu patrolowego Ślązak.
Brazylia sygnalizuje renegocjację planu finansowania zakupu samolotów Gripen.

2013-06-24 20:15:38

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

     Zgodnie z przyjętym harmonogramem wdrażania Nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia Sił Zbrojnych RP z dniem 1 stycznia 2014 roku przestaną funkcjonować Dowództwa Rodzajów Sił Zbrojnych, a ich zadania przejmie Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Aby mogło się to odbyć sprawnie, bez utraty ciągłości dowodzenia, niedługo zostanie powołana Grupa Organizacyjna DG RSZ. Zajmie się ona rozwinięciem struktur, przygotowaniem miejsc pracy, organizacją systemu łączności z podległymi jednostkami, itp.

Podległe Ministrowi Obrony Narodowej DG RSZ będzie dowództwem połączonym odpowiedzialnym za dowodzenie jednostkami wojskowymi RSZ w czasie pokoju i kryzysu oraz pozostałymi po wydzieleniu dla Dowództwa Operacyjnego jednostkami w czasie wojny. W jego kompetencjach będzie leżało szkolenie dowództw i sztabów, wojsk, rezerw osobowych oraz kształcenie zawodowe. Będzie pełnić funkcję gestora sprzętu. Obok głównego planisty Sztabu Generalnego WP i Dowództwa Operacyjnego RSZ będzie trzecim filarem Sił Zbrojnych. Jest też ostatnim elementem szkoleniowej układanki. W nim będą się skupiać wnioski i wytyczne ze Strategicznej Gry Obronnej oraz z ćwiczeń zgrywających komponenty dowódcze w układzie dowodzenia operacyjnego.

Istotą powstania DGRSZ jest przejęcie zadań Sztabu Generalnego WP i dowództw RSZ w zakresie osiągania i utrzymania zdolności operacyjnych podległych wojsk oraz realizacji planowanego rozwoju SZRP. W jego skład wejdą inspektoraty RSZ, które będą pomocniczymi organami dla Dowódcy Generalnego. W ich kompetencjach będzie przygotowanie i prowadzenie szkolenia z wojskami, wytyczanie kierunków doskonalenia zawodowego dla poszczególnych specjalności wojskowych oraz będą wykonywać zadania wynikające z funkcji gestora sprzętu i z charakterystyki poszczególnych RSZ.

Wraz z 1 stycznia 2014 roku nie przestaną istnieć RSZ, tylko nie będą funkcjonowały ich dowództwa. Wszystkie jednostki wojskowe, podlegające im teraz wejdą w podległość Dowódcy Generalnego. Zanim to nastąpi, dokona się fuzja jednostek wsparcia i zabezpieczenia działań ze Związkami Taktycznymi. Ma to na celu przede wszystkim spowodować by wszystkie jednostki zgrywały się i szkoliły ze sobą już podczas pokoju w ramach dowództwa połączonego. Dzięki temu liczba podmiotów bezpośrednio podległych DG ograniczy się do niespełna 30. Podobna sytuacja miała już miejsce kilka lat temu. Wówczas dowódcy dywizji dowodzili znacznie większymi potencjałami niż to jest obecnie. Wówczas mieli do dyspozycji 12 różnego rodzaju i przeznaczenia jednostek, teraz ich liczba zmniejszyła się do czterech.

Zmiana systemu dowodzenia ma także usprawnić jego funkcjonowania na poziomie taktycznym. W sztabach powstaną trzy piony funkcjonalne odpowiedzialne za sprawy operacyjne, wsparcie bojowe oraz zabezpieczenie działań. Wraz z przemodelowaniem jego kształtu zwiększy się ilość żołnierzy w ich strukturach. Wzmocnić ich mają min. specjaliści z rozformowywanych DRSZ.

Dowódcy Generalnemu podlegał będzie także Inspektorat Wsparcia SZ, który będzie w sobie koncentrował funkcje logistyki wykonawczej. Swoje zadania realizował będzie zgodnie z ustaleniami SGWP oraz potrzebami wskazanymi przez DORSZ.

Źródło: notatka gen. dyw. dr Mirosława Różańskiego
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Nowy dowódca 90 tysięcy polskich żołnierzy

Nowy dowódca 90 tysięcy polskich żołnierzy

W Warszawie, przy Żwirki i Wigury, jest duży kompleks będący siedzibą Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Jednak dużo większe od metrów k...

więcej polecanych artykułów